Santos je to objavio dok obe strane ulažu napore da se spase mirovni sporazum koji su građani odbacili na nedavnom referendumu.
Lider FARV Rodrigo Londono, poznat i pod imenom Timoleon Timočenko Himenez, odmah je na Tviteru upitao:”I šta poslije toga, rat se nastavlja?”.
Samo dan ranije, Londono je istakao da će pobunjenici i dalje poštovati prekid vatere.
U okviru napora za spasavanje sporazuma, Santos će se tokom dana sastati sa bivšim predsjednikom Alvarom Uribeom, koji je predvodio “ne” kampanju, podsjeća AFP.
Santos je imenovao tim istaknutih vladinih zvaničnika koji će pokrenuti razgovore sa opozicijom o izmjeni mirovnog sporazuma sa FARK.
Uribe traži da pobunjenici koji su počinili ozbiljne zločine službe zatvorske kazne, kao i da nekima od lidera FARK bude zabranjeno da se bave politikom.
Santos je ranije izjavio da ne postoji “plan B” za okončanje sukoba u kojem je do sada stradalo 260.000 ljudi.
“Neću odustati, tražiću mir do posljednjeg minuta svog mandata”, rekao je Santos u obraćanju građanima poslije objavljivanja rezultata referenduma.
Pripadnici FARC su saopštili da će se pridržavti primirja koje je uvedeno pre gotovo godinu dana i imati povjerenje u mirovni sporazum potpisan prošle nedjelje sa vladom.
FARK je pozvao na povratak mirovnom sporazumu koji je tesnom većinom odbačen na referendumu.
Ujedinjene nacije su poručile da su maksimalno posvećene mirovnom procesu u Kolumbiji i da će nastaviti da ulažu napore da se vladi pomogne da se postigne dogovor s pobunjenicima.
“Generalni sekretar vjeruje da će svi Kolumbijci i dalje ulagati napore da bi se postigao zajednički cilj trajnog i stabilnog mira”, naveo je u saopštenju portparol Farhan Hak, prenio je Rojters.
Kolumbijska vlada i FARK potpisale su prošle nedjelje istorijski mirovni sporazum, čime je i zvanično okončan sukob koji je trajao 52 godine.
Sporazum su na ceremoniji u Kartaheni, gradu na karipskoj obali Kolumbije, potpisali predsjednik Kolumbije Huan Manuel Santos i lider FARC Timoleon Himenes, poznat pod nadimkom Timočenko.
Oni su sporazum potpisali olovkom napravljenom od metka, naveo je Bi-Bi-Si.
Sporazum ima 297 strana, a tada je objavljeno da mora da bude ratifikovan na referendumu 2. oktobra, prenijele su agencije.
Predviđeno je da poslije toga pobunjenici predaju oružje posmatračima pod okriljem UN u narednih šest mjeseci, dok formiraju političku partiju.
FARK će imati zagarantovanih minimum 10 mjesta u kongresu.
Sporazum je uslijedio nakon četiri godine pregovora koje su u više navrata bili na ivici prekida.
(Tanjug)