Hiljade raseljenih Palestinaca počele su jutros da se vraćaju na sjever Pojasa Gaze, izjavio je zvaničnik Ministarstva unutrašnjih poslova Hamasa.
“Raseljeni Palestinci počeli su da prolaze preko zapadnog dijela kontrolnog punkta Necarim prema gradu Gaza i sjevernom dijelu Pojasa Gaze”, rekao je neimenovani palestinski zvaničnik za AFP.
Palestinci je u subotu trebalo da putuju sjeverno od Necarimskog koridora. Ogromne mase okupile su se tokom vikenda, čekajući da prođu kroz pojas od sedam kilometara koji kontroliše Izrael i koji odsjeca sjever Gaze od ostatka teritorije.
Ipak, izraelski Palestinci su odbili da prođu koridor nakon što Hamas nije uspio da oslobodi civilnog taoca Arbela Jehuda u subotu.
Izrael i Hamas su sada postigli dogovor da Jehud i još dva taoca budu oslobođeni u četvrtak, a Hamas je egipatskim posrednicima dostavio dokaz da je Jehud živ. Još tri taoca biće oslobođena u subotu u zamjenu za desetine palestinskih zatvorenika koji se drže u izraelskim zatvorima.
Smatra se da je više od pola miliona Palestinaca u južnoj Gazi čekalo da se vrati da vidi šta je ostalo od njihovih domova na sjeveru. Na glavnom putu koji vodi ka sjeveru, hiljade porodica koje su danima kampovale na kapiji počele su da se kreću pješke natovarene svim stvarima koje mogu da ponesu.
Ali pošto je veći dio severne Gaze u ruševinama nakon intenzivnog izraelskog bombardovanja, mnogi će otkriti da nemaju domove u koje bi mogli da idu.
Arapski govornik izraelske vojske, Avicai Adrae, ranije je dao termine za povratak Palestinaca u sjevernu Gazu:
Stanovnicima je bilo dozvoljeno da se vrate pješke u sjeverni pojas Gaze “preko Necarim puta i kroz ulicu Rašid (pomorski put) sa početkom u 07:00”
Vozilima će biti dozvoljeno kretanje ka sjevernom sektoru “nakon pregleda” od 09:00
“Prebacivanje militanata ili oružja ovim rutama u sjeverni pojas Gaze smatraće se kršenjem sporazuma”, kaže Adraee.
“Ne znamo šta ćemo vidjeti osim rana”
Raseljeni stanovnici Gaze govorili su za BBC o tome šta očekuju da će naći kada se vrate na sjever.
“Želim da idem u svoju kuću i svoju zemlju u kojoj sam odrastao. Moja radost je što sam u svojoj kući – bilo da stoji ili srušena”, rekla je 42-godišnja Nirmin Musabeh, koja je raseljena od 11. oktobra 2023. godine.
“Ne znamo šta ćemo videti osim rana, ali moramo da idemo tamo. Moramo da se vratimo.”
Dijab, čovek raseljen iz Džabalije, rekao je da se nada da će potražiti svoje sinove i druge koji su ostali.
“Ako je neko poginuo ili je još pod ruševinama, želimo da ga izvadimo”, rekao je on.
“Želimo da se vratimo da vidimo šta je ostalo od infrastrukture i da li tu možemo da opstanemo ili ne.
“Ljudi govore da sa stepenom razaranja nema preostalog obeležja. Želim ovo da vidim svojim očima.”
Drugi čovek nam je rekao da je očekivao masovno uništenje – ali je ipak želio da “poljubi prljavštinu sjevera”.
Ko je Arbel Jehud – talac u centru svađe?
Povratak hiljada Palestinaca u sjevernu Gazu dolazi dva dana kasnije nego što se očekivalo, nakon svađe oko izraelskog taoca Arbela Jehuda.
Jehud – civil – odveden je iz svoje kuće u Nir Ozu na jugu Izraela tokom napada 7. oktobra. Smatra se da 28-godišnjaka drži grupa Islamski džihad.
Njen dečko Ariel Cunio je takođe kidnapovan i vjeruje se da je još uvijek u Gazi zajedno sa svojim bratom Davidom, koji je takođe odveden u oktobru 2023.
Pretpostavlja se da je Jehudov brat Dolev Jehud takođe uzet kao talac, ali su ga izraelske vlasti kasnije proglasile mrtvim nakon što su njegovi ostaci identifikovani.
Prema sporazumu o prekidu vatre, Jehud je trebalo da bude među prve dvije grupe talaca koje je oslobodio Hamas.
Ali u subotu je Hamas umjesto toga predao četiri vojnika – Karinu Arijev, Danijelu Gilbou, Naamu Levi i Liri Albag – što je navelo Izrael da spriječi građane Gaze da krenu na sjever kroz Necarim koridor.
Sada je Hamas navodno pokazao posrednicima dokaz života, a očekuje se da će Jehud biti isporučen Crvenom krstu sa još dva taoca u četvrtak, prenosi B92.
(Tekst i foto: Nezavisne novine)