Stručnjaci za prava potrošača preporučuju da je novac najsigurnije čuvati u sefu. Za hitne slučajeve ne treba kod kuće da imate samo važne prehrambene proizvode, nego i nešto novca u gotovini. Postoji preporuka za tačan iznos po domaćinstvu.
Njemačka kancelarija za civilnu zaštitu i pomoć u katastrofama (BBK) kreirala je listu za desetodnevnu hitnu zalihu koju bi svaki građanin trebao da ima kod kuće u slučaju kriznih situacija, prenosi B92.
Zalihe za hitne slučajeve uključuju svakodnevne namirnice poput vode ili pirinča, ali i lijekove i gotovinu. Iako postoji precizan popis BKA za namirnice, postoji relativno malo informacija o količini gotovine za hitne slučajeve. BKA vodič samo spominje da treba da imate “dovoljnu količinu gotovine kod kuće”, ali ne navodi tačan iznos.
Stručnjaci za prava potrošača preporučuju da je novac najsigurnije čuvati u sefu. Ako kod kuće nemate sef, potražite što bolje skrovište.
Imajte na umu da voda ili vlaga mogu oštetiti papirni novac, pa ga dobro zaštitite. Važnost gotovog novca pokazala se kada je u cijeloj Njemačkoj došlo do problema sa plaćanjem karticama.
Kupci nisu mogli da plate karticom u prodavnicama poput Aldija, Edeke i dm-a. Problem s kartičnim plaćanjem je trajao danima, a do danas nije u potpunosti riješen.
(Srpskainfo – Foto: Ilustracija)