Skupština grada Banjaluka je usvojila novi cjenovnik karata u javnom prevozu, ali trenutno nije poznato na koji način će se on provoditi.
Prema posljednjoj odluci gradskog parlamenta, Banjalučani bi u teoriji trebali plaćati iste cijene karata u gradskom i prigradskom prevozu kao i do sada, a poskupljenje bi na sebe trebalo da preuzme Grad. Tako je u teoriji, jer će u praksi realizacija zapinjati. Tako bar poručuju iz Grada Banjaluka i to, kako kažu, iz dva razloga. Prvi je nedostatak novca.
Gradski menadžer, Bojan Kresojević, kaže da Grad ne zna na koji način se može provesti ova odluka. Objašnjava da u gradskoj kasi nema dovoljno novca za te namjene, tako da u suštini i ne znaju kako će provesti odluku Skupštine grada usvojenu na prijedlog SNSD.
– Trenutno možda imamo za te potrebe oko 500.000 KM, a do kraja godine nam je potrebno oko 1,2 miliona KM da zadovoljimo tu odluku i amandmane. Da ima novca bilo bi lako. Građani bi plaćali cijene karata u gradskom i prigradskom prevozu kao i do sada, a Grad bi svakog mjeseca tu razliku refundirao prevoznicima – rekao je Kresojević.
Saglasnost bez saglasnosti
Osim nedostatka novca, usvojena odluka, kaže Kresojević, može donijeti drugi veliki problem.
– Zatražili smo mišljenje pravnika, jer je Skupština grada dala saglasnost na novi cjenovnik, a u stvari nije dala saglasnost. Želimo proveriti koliko je to u skladu sa Zakonom o komunalnim djelatnostima. Mišljenje pravnika očekujemo u narednim danima, kako bi znali da li je moguće ovakvu odluku provoditi na taj način i šta je alternativno rješenje – rekao je on.
Većina u Skupštini je uloženi amandman branila argumentima da poskupljenje karata u javnom prevozu „ne može ići na teret građana“. Govorili su da u gradskoj kasi „ima dovoljno sredstava za te namjene“, pozivajući se na izjave Kresojevića i gradonačelnika Draška Stanivukovića. Oni su često u javnosti izlazili sa tvrdnjama da je „punjenje budžeta grada nikada bolje“ te da će kroz rebalans budžeta grada, koji bi uskoro trebao biti završen, trebalo „doći do povećanja sredstva u gradskoj kasi“
Na pitanje da li se kroz rebalans budžeta grada može nadomjestiti novac koji nedostaje za provođenje usvojene odluke, Kresojević odgovara sa – ne.
– Nije budžet rupa bez dna, kako se to čini predsjedniku Skupštine grada Mladenu Iliću, koji negdje iz daljine gleda i kaže da se može naći milion KM. Nacrtom rebalansa koji će biti spreman u narednim danima dolazi do značajnog povećanja budžetskog okvira za ovu godinu, ali ne treba zaboraviti da je došlo i do značajnog povećanja rashoda – rekao je Kresojević, ali nije želio da precizira o kojem iznosu se radi.
Rebalans
Pojašnjava da povećanje sredstva za prevoznike nije moguće, jer oni „nisu jedini koji čekaju na rebalans“.
– Jako puno stvari čeka rebalans budžeta preko kojeg se treba obezbijediti dodatni novac. Samo dva miliona KM treba za javne higijenu i za zelenilo, za održavanje saobraćajnica 1,5 miliona KM, za eksproprijaciju za izgradnju škole na Paprikovcu milion KM. Isto tako treba nadomjestiti dva miliona KM koja su skinuta s računa Grada u slučaju „Ekvator“, a uz to dodati novac za brojne projekte, čiji troškovi su porasli zbog rasta cijena svih radova u odnosu na prvobitno planirani budžet – kazao je on.
Na koji način će se ponašati oni koji su zatražili povećanje cijene karata u javnom prevozu i po kojem sistemu će prevoznici prodavati karte u idućem mjesecu još nije poznato.
Direktor “Autoprevoza” Dejan Mijić je rekao da će se izjasniti tek kada dobije odluku Skupštine grada.
– Kada vidim šta se nalazi u tom dokumentu tek onda ću nešto moći da kažem – rekao je kratko Mijić.
Kontaktirali smo i direktora preduzeća „Pavlović turs“, Gorana Starčevića, ali ekipa Srpskainfo nije uspjela dobiti izjavu. Nije se javljalo na telefonske pozive ili odgovarao na poruke.
Protest
Prevoznici su početkom marta uputili zahtjev Gradu Banjaluka za povećanje cijene karata, zbog drastičnog rasta cijena goriva i drugih troškova. Nakon višemjesečnih natezanja na relaciji gradonačelnik Draško Stanivuković, Skupština grada i prevoznici, ali i protesta u kojima su prevoznici u više navrata parkirali autobuse ispred Gradske uprave te obustvljali rad, novi cjenovnik je upućen u skupštinsku proceduru. On je predviđao poskupljenje karata u javnom prevozu od 15 odsto.
Stanivuković je rekao da “Grad ne može finansirati sve gubitke prevoznika”. Naveo je da će Grad preuzeti subvencije za mjesečne karte penzionera i srednjoškolaca, kao i pojedinih kategorija osnovaca, ali da ne može finansirati radničke i pojedinačne karte.
Sa tako predloženim cjenovnikom se nije složila većina u Skupštini grada. Klub odbornika SNSD je uložio amandmane na predloženi cjenovnik, kojim su odobrili korekciju cena karata, ali da razliku prevoznicima isplati Grad Banjaluka. Novi cjenovnik sa tim amandmanima je usvojen na vanrednom zasjedanju Skupštine grada 17. maja.