Kojić: U pravosuđu evidentan disbalans na štetu Srba, Mehmedović manipuliše podacima

April 20, 2023, 8:59 am

Evidentno je da u pravosuđu BiH postoji disbalans na štetu Srba i da poslanik SDA u Predstavničkom domu parlamenta BiH Šemsudin Mehmedović manipuliše podacima da bi prikrio stvarnu sliku o zaposlenima u zajedničkim institucijama, rekao je poslanik SNSD-a u ovom domu Milorad Kojić.

Kojić je najavio pokretanje inicijative da se napravi nacionalni balans koji je zagarantovan Ustavom i Zakonom o VSTS-u kada su u pitanju pravosudne institucije.

– Očito je da Mehmedović koristi podatke koji njemu odgovaraju – rekao je Kojić komentarišući tvrdnje Mehmedovića da je u institucijama na nivou BiH zaposleno gotovo 800 Bošnjaka manje nego što im pripada prema popisu stanovništva.

Kojić je naveo da je i on dobio odgovor na poslaničko pitanje koje se odnosilo na nacionalnu i entitetsku zastupljenost u Tužilaštvu i Sudu BiH i Visokom sudskom i tužilačkom savjetu /VSTS/.

– Kao zvaničan odgovor dobio sam podatke Tužilaštva gdje je očit disbalans u odnosu na jedini zvanični i priznati popis stanovništva iz 1991. godine i to isključivo na štetu Srba i jednim malim dijelom na štetu Hrvata. Tamo su isključivo zastupljeni bošnjački kadrovi – istakao je Kojić.

On je napomenuo da je dobio podatke i o nacionalnoj zastupljenosti zaposlenih u VSTS-u gdje je situacija još gora.

Prema njegovim riječima, Mehmedović očigledno pokušava da manipuliše podacima prikrivajući stvarnu sliku stanja zaposlenih u institucijama na nivou BiH.

Kojić je dodao nije slučajno tražio podatke o nacionalnoj zastupljenosti zaposlenih iz entiteta i koliko je Srba iz Federacije BiH zaposleno u pravosudnim institucijama na nivou BiH.

– To su podobni Srbi koji su dobili posao u pravosuđu na nivou BiH, a čak su neki od njih bili pripadnici tzv. Armije BiH ili njihove porodice – rekao je Kojić.

On kaže da je veoma zanimljivo da nijedan Bošnjak iz Republike Srpske nije zaposlen u pravosudnim institucijama BiH, već su radna mjesta u Sarajevu isključivo popunjavali sa lojalnim Srbima i Bošnjacima iz FBiH.

Kojić je istakao da je jedino popis iz 1991. godine zvanično priznat jer Republika Srpska nije priznala popis iz 2013. godine, kroz koji su, kako je rekao, Bošnjaci upravo htjeli da opravdaju i stanje u pravosudnim institucijama BiH.

– Tu je disbalans isključivo na štetu Srba jer je poznato da je u jednoj kući prijavljivano po 100 ljudi – zaključio je Kojić.

Mehmedović je rekao da su poražavajući podaci po pitanju nacionalne zastupljenosti Bošnjaka u institucijama BiH, da su “Bošnjaci neravnopravni, majorizirani i ugroženi kada je riječ o predstavljanju na nivou BiH i da ih je skoro 800 manje zaposleno nego što im po popisu pripada”. On je koristio podatke popisa sgtanovništva iz 2013. godine.

(Srna – Foto: TV K3/Arhiva)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *