Kojić je naveo da je u proslavi nekakvog dana državnosti viđena čak i zastava Palestine, što jasno pokazuje da srebreničkim i bratunačkim muslimanima nije cilj proslava nečega, pa makar i nepostojećeg, nego isključivo provociranje i šenlučenje.
– Ako su u prvim redovima viđeni ratni kadrovi i razni “psi rata” koji su javno govorili da su bili pripadnici odreda `El Mudžahid` i da su bili spremni zaklati sve što nosi srpsko ime, pa makar to bilo i dijete od dva kilograma, tim činom nam je poslata poruka da su oni i pored svega slobodni, iako su javno govorili o svom ratnom putu i razmišljanju – istakao je Kojić.
On je ukazao da većina radnika Opštinske uprave Srebrenica nije radila juče jer su tražili rješenje o korištenju prava na odsustvo za vjerske praznike kako bi proslavljali nešto što u Republici Srpskoj nije praznik.
– Zamislite da ona šačica Srba koja živi u Federaciji BiH krene da defiluje ulicama Sarajeva, Tuzle ili Zenice sa srpskim zastavama ili ratnim zastavama. Ti ljudi bi, odgovorno tvrdim, bili prebijani na smrt, a samo srećnici bi bili uhapšeni i procesuirani jer su Srbi u Federaciji građani, ne drugog, nego petog reda, dok muslimani ovdje uživaju sva prava i čak prelaze granice dobrog ukusa i za sve to ne bivaju kažnjeni – istakao je Kojić.
Kojić je pozvao institucije Republike Srpske da u budućnosti spriječe ovakve skupove, a od opštinskih vlasti i odbornika skupštinske većine da sazovu Skupštinu i smijene sve one koji obavljaju funkcije u opštini Srebrenica, a nisu bili na poslu.
Srebrenički Bošnjaci, predvođeni sunarodnicima iz opštinske vlasti i ustanova danas su prodefilovali kroz centar Srebrenice, pri čemu su osim zastavica BiH, viđene i ratne zastave takzovane Armije BiH. Pojedine djevojčice bile su tokom defilea provokativno ogrnute ratnim zastavama takozvane Armije BiH pod kojim su u posljednjem ratu činjeni zločini nad Srbima.
(Srna – Foto: Arhiva)
