On je upitao da li neko ko ne živi u lokalnoj zajednici treba da odlučje o sudbini ljudi koji ostvaruju sva prava u toj lokalnoj zajednici.
– Mislim da nema prava. Dakle, neko sada živi u Banjaluci, živio je u Sarajevu, otjeran je iz Sarajeva i sada treba da odlučuje – ukazao je Kojić.
Prijedlog zakona o dopuni Izbornog zakona BiH, čiji su predlagač i poslanici Kluba SDA, u prvom čitanju dobio je negativno mišljenje Ustavnopravne komisije koja je utvrdila da prijedlog nije u skladu sa Ustavom, te nisu prihvaćeni principi ovog zakonskog prijedloga.
Izmjene ovog zakona odnose se, između ostalog, na to da se licima koja su u ratu napustila opštinu prebivališta omogući upis u birački spisak kako bi glasali lično ili u odsustvu za opštinu prebivališta iz 1991. godine, bez obzira na opštinu sadašnjeg prebivališta.
Kada je riječ o Prijedlogu zakona o dopuni Izbornog zakona BiH čiji je predlagač poslanik Šemsudin Mehmedović Ustavnopravna komisija je drugi put utvrdila da nije u skladu sa Ustavom, te nisu podržani principi.
Tokom rasprave o negativnom mišljenju Mehmedović je predjsedavajućem Predstavničkog doma Nebojši Radmanoviću rekao da u rad parlamenta uvodi “bahato ponašanje”, tvrdeći da se poslanicima opozicije ne dozvoljava da iznesu svoje mišljenje.
Predstavnički dom je apsolvirao izvještaje komisije Kolegijuma o nastojanju za postizanje saglasnosti o Prijedlogu zakona o dopunama Zakona o platama i drugim naknadama u sudskim i tužilačkim institucijama na nivou BiH, o Izvještaju o pregledanom stanju finansijskog poslovanja političkih stranaka u 2021. godini, o prijedlogu zaključaka iz Izvještaja o sprovođenju javnog saslušanja predstavnika Ministarstva komunikacija i transporta.
Apsolviran je i izvještaj komisije Kolegijuma o nastojanju za postizanje saglasnosti o Izvještaju o sprovođenju javnog saslušanja predstavnika Ministarstva komunikacija i transporta, te o prijedlogu zaključaka iz Izvještaja o sprovođenju javnog saslušanja predstavnika Instituta za metrologiju BiH i Savjeta za metrologiju BiH, a u vezi sa donošenjem novih podzakonskih akata.
Poslanici su apsolvirali i izvještaj komisije Kolegijuma o nastojanju za postizanje saglasnosti o poslaničkoj inicijativi Sabine Ćudić kojom se zadužuje Ministarstvo odbrane u Savjetu ministara da u roku od 30 dana od usvajanja inicijative donese izmjene ili dopune Pravilnika o uniformama Oružanih snaga BiH i tako omogući nošenje hidžaba, kao vjerskog obilježja, pripadnicama Oružanih snaga BiH, kao i o poslaničkoj inicijativi Denisa Zvizdića u vezi sa iniciranjem procedure zaključivanja Sporazuma o dvojnom državljanstvu između BiH i Njemačke.
(Srna – Foto: Atrhiva)