“To potvrđuju i statistički podaci prema kojima je prije početka rada Instituta za nestala lica BiH 320 slučajeva pronađeno i identifikovano godišnje, dok je za period od 2008. do 2014. godine pronađeno svega oko 200 lica srpske nacionalnosti”, rekao je Kojić danas novinarima u Banjaluci, povodom obilježavanja 15. septembra – Dana nestalih i poginulih iz Republike Srpske u proteklom odbrambeno-otadžbinskom ratu.
On je naveo da je za prvih šest mjeseci rada Instituta za nestala lica BiH pronađeno oko 600 lica bošnjačke nacionalnosti i svega osam Srba, ističući da to jasno pokazuje da je bošnjačka komponenta u okviru Instituta privatizovala tu instituciju i da je koristi samo s ciljem pronalaska Bošnjaka.
Kojić je rekao da bi u narednom periodu trebalo preduzeti mjere o izmjenama osnivačkog akta, odnosno da Savjet ministara BiH preduzme u potpunosti ulogu suosnivača Instituta za nestala lica BiH od Međunarodne komisije za nestala lica /ICMP/.
On je napomenuo da je Republički centar za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih civila uputio Tužilaštvu BiH 36 zahtjeva za ekshumacijama na koje nije odgovoreno, istićući da je takva praksa nedopustiva.
“Jedan od koraka je da se nadležnost za ekshumacije vrati u entitetska tužilaštva, kao i proces identifikacija, jer Republika Srpska raspolaže modernim Zavodom za sudsku medicinu koji ima savremenu DNK-a laboratoriju koja može upotpunosti da se bavi ovim poslom”, zaključio je Kojić.