Kojić: Formiranje komisija kritikuju oni kojima smeta istina

February 9, 2019, 9:24 am

Direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih Milorad Kojić rekao je da svima koji su osudili formiranje Komisije za istraživanje stradanja Srba u Sarajevu od 1991. do 1995. godine i Komisije za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji u periodu od 1992. do 1995. godine smeta istina.

-Posao komisija je da utvrde istinu i koga god ona boljela, Vlada Srpske će usvojiti izvještaj – rekao je Kojić za “Glas Srpske”.

Komentarišući optužbe da je ovo “pokušaj revizionističkog pristupa onome što je već nedvosmisleno utvrđeno”, Kojić je rekao da je riječ o obrnutim tezama, jer je “u političkom Sarajevu istina utvrđena 1996. godine i od tada pokušava da se nametne”.

-Međunarodni ekspetri i komisija biće nezavisni u svom radu i oni moraju utvrditi činjenice koje će biti predmet istorijskog izučavanja – dodao je Kojić.

On je naglasio da posao komisije za Srebrenicu nije samo da sagleda događaje iz sedam ili devet dana jula 1995. godine, već sve što se dešavalo u srebreničkoj regiji od 1992. do 1995. godine.

Kojić tvrdi da su optužbe da Vlada želi umanjiti zločin u Srebrenici besmislene.

-Nije tačno da će se rezultati rada komisija bazirati na srpskim dokumentima. Komisijama će biti biti dostupne izjave koje su svi koji su nakon proboja iz Srebrenice završili u Tuzli dali organima bezbjednosti takozvane Armije BiH – istakao je Kojić.

Govoreći o porukama iz Sarajeva da komisija za Sarajevo ne treba računati ni na kakvu podršku iz tog grada, Kojić je naveo da to neće dovesti u pitanje njen rad, jer Republički centar u arhivama ima više od četiri miliona stranica raznih dokumenata.

-Ja ih, ipak, pozivam da sarađuju i ako imaju dokumentaciju koja ide u prilog njihovoj tezi, da je učine dostupnoj komisiji. Oni bježe od istine, žele da skrivanjem dokumenatcije, medijskim izvještavanjima, nakaradnim sudskim procesima i na sve druge moguće načine održe lažnu tezu – smatra Kojić.

Pojašnjavajući na koju tezu misli, Kojić je naveo da je jedan od članova obje komisije italijaski novinar i ratni izvještač Đuzepe Zakarija.

On je dodao da će se komisije baviti i time kako su mediji izvješatavali od 1991. do 1995. godine i stvarali sliku u međunarodnoj javnosti o isključivoj odgovornosti Srba.

– Pa zar su svi zaboravili grozomorne medijske navode o 200.000 pobijenih i silovanih Bošnjaka i Bošnjakinja, da bi na kraju sam direktor Istraživačko – dokumentacionog centra Mirsad Tokača ustanovio da je u BiH ukupno stradlo 97.000 osoba? I sada nama pokušava osporiti pravo da to kažemo – istakao je Kojić.

Vlada Republike Srpske imenovala je 7. februara članove međunarodnih i nezavisnih tijela – Komisije za istraživanje stradanja Srba u Sarajevu od 1991. do 1995. godine i Komisije za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji u periodu 1992-1995. godina.

Predsjedavajući Komisije za Srebrenicu je Gideon Grajf, a članovi Adenrele Šinaba iz Nigerije, Juki Osa iz Japana, Rodžer Bajard iz Australije, Zeng Ji iz Kine, Đuzepe Zakarija iz Italije, Markus Goldbah iz Njemačke, Lorens Armand Frenč iz SAD i Marija Đurić iz Srbije.

(SRNA)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *