Video nadzor je tokom godina postao sasvim uobičajna pojava, a nerijetko i nužan izbor ukoliko želite da adekvatno zaštitite svoj dom. Međutim, većina nije sigurna koji tip video nadzora je pogodan za njihov dom, te se javljaju nedoumice da li im je uopšte i potreban, da li nabaviti više bezbijednosnih kamera ili jednu, kao i da li oni ugrožavaju pravo pojedinca na privatnost i zaštitu podataka?
Stoga smo naredne redove posvetili upravo detaljnijoj analizi i rasvetljavanjiu svih potencijalnih dilema u vezi odabira odgovarajućeg tipa sigurnosnog sistema za vaš dom, prema vašim individualnim potrebama.
1 Koji tip video nadzora sve postoji?
U ovom odeljku ćemo se fokusirati na vrste sigurnosnih sistema i na njihove specifikacije – jednostavno sročeno, sve za video nadzor što može da utiče na vaš konačan odabir.
Najprije je važno da razmotrite sledeće fundamentalne faktore prilikom izbora sigurnosnog sistema – konkretan tip sistema za kontrolisanje i nadgledanje, potom broj kamera koji želite da ugradite (ovo će zavisiti od kvadrature stana ili kuće, kao i od broja prostorija), kvalitet snimka koji emituje uređaj ili rezolucija slike (koliko vam je važno da slika bude izoštrena), konkretan snimač i broj snimljenih dana koje želite da sačuvate (par nedelja, mjesec dana, par mjeseci, …).
U skladu sa kompleksnošću vaših zahtjeva, kao i vaših ličnih afiniteta i potreba, možete se opredijeliti za jedan od 3 tipa video nadzora:
- IP video nadzor – IP kamere, VMS, NVR, Enkoderi ili Dekoderi
- CCTV video nadzor – CCTV kamere, DVR i oprema
- Hibrid video nadzor – AHD kamere, Tribrid DVR i oprema
U narednim redovima ćemo malo detaljnije obraditi ove vrste sigurnosnih sistema, kako bismo vam olakšali cjelokupan proces selekcije.
IP video nadzori – odlični ako u jednom objektu imate firmu i dom
Objektivno sagledano, IP video nadzori (skraćeno od Internet Protocol) predstavljaju trenutno skuplju, ali dugoročno isplatljiviju investiciju iz više razloga – kvalitet slike je daleko bolji od ostalih sigurnosnih sistema ovog tipa i efektivnije se povezuju sa aplikacijama za nadgledanje i kontrolisanje uređaja.
Ovde se podaci prenose putem UTP kabla, što olakšava povezivanje sa drugim uređajima. Kako je razlika u kvalitetu slike koju usnimi IP kamera i kamera drugog sigurnosnog sistema drastična, ovaj vid sigurnosnog sistema je najčešće rezervisan za objekte u kojima su firma i kuća/stan spojeni – sa ciljem da se maksimalno osigura imovina.
Još jedan ogroman benefit jeste mogućnost uštede prilikom kablianja – ako se koriste PoE IP kamere, postoji opcija napajanja kamera preko istog kabla koji služi za prenos podataka.
Ova kamera takođe, ne zahtijeva dodatnu opremu i postoji opcija da se snimi samo ukoliko se registruje neka promena sredine ili pokret – na taj način, nećete morati da premotavate cijelu traku kako biste pogledali ono što vas zanima, već ćete dobiti gotove, već isječene snimke ukoliko se nešto dešavalo u prostoriji ili van nje.
Wifi tehnologija ovde daje bolju funkcionalnost i fleksibilnost, jer je olakšano povezivanje IP kamere sa softverom za snimanje registarskih tablica, brojanje ljudi, a takođe se i lako integriše ovaj sistem na web sajt i sistem za projektovanje snimaka preko interneta. Usljed ovih mogućnosti nadzora, većina smatra da je on ilegalan za korišćenje, međutim to nije slučaj.
Narodna skupština Republike Srbije je usvojila modifikovan Zakon o zaštiti podataka o ličnosti novembra 2018. godine koji je usaglašen sa policijskim direktivama i principima Evropske Unije. Ovim pravnim aktom se garantuje da osnovna individualna prava na privatnost nisu zloupotrebljena implementacijom video nadzora, što dodatno osnažuje mogućnost njegovog korišćenja.
CCTV video nadzor – povoljnija varijanta sigurnosnog nadzora
CCTV video nadzor predstavlja najpovoljniju opciju sigurnosnog sistema na tržištu, međutim po svojim specifikacijama nešto zaostaje za savremenim IP video kamerama. Ovo međutim ne znači da su CCTV kamere loše, već samo da su isplatljivija varijanta ukoliko želite da bezbjednost vašeg doma podignete na nešto veći nivo od trenutnog.
Prilikom njihove instalacije, najpre je potrebno da posjedujete:
- Analogne kamere CCTV
- Koaksijalni kabl RG59
- Snimač
- Kabl za napajanje
Neophodno je da analogne kamere budu povezane sa snimačem, a samo povezivanje se vrši uz pomoć koaksijalnog RG59 kabla, koji se koristi i za druge video nadzore kao što su HDTVI i HDCVI.
Ove kamere poseduju određena ograničenja u rezoluciji, te je najveća moguća rezolucija 720p (HD). Stoga su one idealne na kraći vremenski period ili ukoliko smatrate da vam je potreban standardan video nadzor koji bi unapredio stanje bezbednosti.
Hibridni video nadzor – spoj najboljih karakteristika svih video nadzora
Hibridna opcija se pokazala kao najbolja varijanta ukoliko posedujete veliku nekretninu, jer se odnosi na analognu HD tehnologiju koja omogućava prenos video signala u megapiksel rezoluciji putem standardnog koaksijanog kabla.
U skladu sa tim, postoje i Trybrird DVR snimači omogućuju da se povežu AHD kamere, CCTV kao i IP kamere. Kombinacija korišćenja različitih sofisticiranih tehnologija vam može olakšati implementaciju i sveukupno funkcionisanje video nadzora.
Nadamo se da vam je ovaj članak bio koristan, koliko i informativan, te da smo vam pružili dovoljno relevantnih podataka da se u budućnosti bez muke odlučite za video nadzor koji će odgovarati vašim ličnim potrebama i preferencijama – još korisnih savjeta iz svijeta tehnologije možete pročitati u našoj IT sekciji.