Španske vlasti uvele su dvomjesečnu direktnu kontrolu nad Katalonijom, do izbora u toj pokrajini koje Madrid najavljuje za 21. decembar. Nove šefove dobila su regionalna ministarstva policije, finansija, državni mediji… Smijenjeni predsjednik Katalonije poziva na miran protest.
“Pozivam Katalonce da budu strpljivi. Pozivam da se mirno usprotivimo aktiviranju člana 155 španskog ustava, koje je omogućilo ovu agresiju nad katalonskim narodom. Mi smo zrela demokratska zemlja, koja će mirno braniti svoje”, naveo je Karles Puđdamon.
U provinciji, duboko podijeljenoj oko otcjepljenja od Španije, pitanje je – mogu li vanredni izbori da riješe krizu. U istoriji regiona, četiri puta su proglašavane takozvane “Katalonske republike ili države”.
Među anketiram Kataloncima vladaju različita mišljenja. Neki navode da Puđdamon više nije predsjednik katalonske vlade ali da se on i njegovi saradnici ponašaju kao da se ništa nije dogodilo.
Oni koji su za nezavisnost ističu da situacija nije ugodna ali kažu da im nije ostvljena druga mogućnost.
U Madridu, hiljade protivnika katalonske nezavisnosti optužuju separatiste u pokrajini za udar na demokratiju u Španiji.
”Španci moraju da brane svoja prava i jedinstvo. Najvažnije je ne dozvoliti bilo kome da radi mimo ustava i zakona”, navela je jedna demonstrantkinja.
Barselonac sa snažnim katalonskim identitetom, bivši generalni direktor Uneska Federiko Major u intervjuu za RTS kaže da katalonsku krizu treba rešavati u okviru španskog ustava i institucija.
“Prema Statutu Generalne skupštine Ujedinjenih nacija pravo na otcepljenje se odnosi samo na zemlje koje su bile kolonije ili pod vojnom diktaturom. To sad nije slučaj u Španiji i nema opravdanja za secesiju. Najvažnije je izbeći nasilje. Savetujem moje drage Katalonce da, u ovom presudnom momentu, potražimo nova rešenja. Godinama sugerišem ustavne reforme i federalizaciju zemlje, jer je federacija dobro uređen sistem”, rekao je Federiko Major.
Iz sveta široka podrška jedinstvu Španije. Zemlje Latinske Amerike, Evropske unije, Rusija…ne priznaju jednostrano proglašenu nezavisnost Katalonije, poručujući da je to kršenje suvereniteta i teritorijalnog integriteta Španije.
Razumeijvanje za stav katalonskog rukovodstva ima samo škotska vlada, koja smatra da se odbijanjem dijaloga i nametanjem direktne uprave ništa ne postiže.
Madrid: Puđdamon može da se kandiduje na izborima
Portparol španske Vlade Injigo Mendes de Vigo je naveo da će Karles Pudždemon moći da se kandiduje na vanrednim izborima koje je Vlada raspisala za 21. decembar.
“Gospodin Pudždemon i svi politički lideri (Katalonije) moći će da učestvuju na tim izborima. To bi bilo dobro, jer bi tako svi Katalonci mogli da presude o onom što gledamo poslednjih godinu dana”, izjavio je Mendes de Vigo za Rojters, a prenosi Hina.
Mendes de Vigo koji je i španski ministar kulture, obrazovanja i sporta, rekao je da Pudždemon više nema nikakvu funkciju jer je smijenjen, i dodao da će Madrid, ako Pudždamon odbije da napusti kancelariju predsjednika Vlade Katalonije, reagovati “inteligentno i razumno”.
“Bilo bi dobro da (Pudždemon) učestvuje na demokratskim izborima, pa da Katalonci kažu šta misle o njegovoj politici”, kazao je Mendes de Vigo.
“Niko u Evropi neće priznati nezavisnost Katalonije”
Predsjednik Evropskog parlamenta Antoni Tajani izjavio je da niko u Evropi neće priznati nezavisnost Katalonije i da je odluka Španije da raspiše vanredne izbore u tom regionu nakon jednostranog proglašenja nezavisnosti tog regiona, “prava stvar”.
Tajani je novinarima poslije konferencije o budućnosti Evrope u Vatikanu rekao da je pozicija Evrope veoma jasna.
Izvor: RTC, Tanjug