Hronologija je sljedeća: predmet kojim je obuhvaćen nedavno uhapšeni Nenad Nešić formiran je još 2019. Četiri godine kasnije, u januaru 2023, on sjeda u fotelju ministra bezbjednosti BiH. Takve stvari ne smiju se dešavati, smatraju stručnjaci, iz čijih se izjava može zaključiti da na putu do funkcije bezbjednjaka ne bi smjela biti nijedna mrlja.
I ne samo oni – nedavno je i glavni tužilac Tužilaštva BiH Milanko Kajganić direktno, bez ikakvog okolišanja, ukazao na ovaj problem.
“Smatramo da bezbjednosne provjere koje se vrše tokom imenovanja lica u bezbjednosnom sektoru treba da izvrše korjenite promjene, one ne treba da budu formalne, nego stvarne, jer samo tako možemo spriječiti ovakva krivična djela i boriti se protiv njih”, rekao je Kajganić, govoreći o akciji u kojoj su uhapšeni Nešić i još šest osoba, zbog sumnje u milionski kriminal u “Putevima Republike Srpske”, u kojim je još aktuelni ministar bezbjednosti BiH svojevremeno bio direktor.
Kada je Nermin Pećanac, nekadašnji ministar unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo, trebalo da dođe na tu funkciju, provjere su bile, sudeći po njegovim riječima, najblaže rečeno, temeljne.
“To je bilo, ja mislim, 2001. godine. Ja sam morao proći sve provjere. Traženo je od suda da li imam ikakav predmet, tražili su od tužilaštava, pa i od Poreske da li imam ikakva dugovanja, odnosno neplaćeni porez”, prisjetio se Pećanac u izjavi za “Nezavisne novine”.
Bila je to, kaže, korjenita provjera u nizu nadležnih institucija i cijeli taj proces trajao je 10-15 dana.
“Međutim, kasnije, kako je vrijeme odmicalo, to je sve popuštalo. Mi sad vidimo da su neka mjesta maltene postala sigurna kuća za ljude koji su, blago rečeno, kompromitovani”, ističe Pećanac.
Prije 10-15 godina se, dodaje, nije moglo desiti da budete dva puta pravosnažno presuđeni i da obavljate funkciju ministra unutrašnjih poslova, te potvrđuje da pri tome misli na aktuelnog ministra Ramu Isaka.
“Jednostavno, sada te sigurnosne provjere ništa ne znače. Sve se radi reda radi”, naveo je Pećanac.
Stručnjak za bezbjednost Safet Mušić, koji je, kako kaže, učestvovao u izradi bezbjednosnih upitnika, po kojima se radi bezbjednosna provjera, ukazuje na dva segmenta – taj upitnik je potrebno doraditi, a pritom je neophodna njegova dosljedna primjena.
“Nažalost, mislim da Nešićev slučaj nije jedini. On je više došao u fokus javnosti, ali imali smo mi u zadnjem periodu još neke slične situacije, gdje i po onim procedurama, koje se sada moraju ispoštovati kada govorimo o Zakonu o zaštiti tajnih podataka, neki od visokih dužnosnika, koji trenutno obavljaju funkcije, pogotovo u sigurnosnom sektoru, ne bi zadovoljili tu sigurnosnu provjeru”, rekao je Mušić za “Nezavisne novine”.
Generalno, kako dodaje, stav glavnog tužioca Tužilaštva BiH je potpuno tačan, s tim što je Tužilaštvo trebalo, smatra, i ranije reagovati.
“I ovakav kakav jeste upitnik, on, ako se radi temeljito i profesionalno, može odgovoriti na svoju osnovnu namjenu, a to je da se izvrše detaljne provjere, pogotovo za lica na najodgovornijim funkcijama, prvenstveno u sigurnosnom sektoru, odnosno u policijskim i sigurnosnim agencijama.
Ja mislim da, kada bi se radilo i po trenutnim upitnicima za sigurnosne provjere, dobar dio aktuelnih funkcionera ne bi zadovoljio detaljne sigurnosne provjere”, rekao je Mušić za “Nezavisne novine”.
Kajganić je, podsjetimo, uz Nešića, nedavno spomenuo i Bojana Cvijetića, bivšeg savjetnika nekadašnjeg ministra bezbjednosti BiH Dragana Mektića.
“Imamo značajne probleme s neovlaštenim curenjem informacija iz svih sigurnosnih institucija na visokom nivou. Podigli smo nekoliko akcija i protiv dvadesetak osoba iz Sky grupa, gdje su oni dijelili informacije s organizovanim kriminalnim grupama. Zato se trenutno sudi savjetniku bivšeg ministra sigurnosti”, naveo je Kajganić.
Kako to sve (ne) funkcioniše u BiH, svjedoči niz primjera.
Podsjećanja radi, Sadik Ahmetović, koji je bio ministar u periodu 2009-2012, pravosnažno je osuđen za zloupotrebu položaja na šest mjeseci zatvora, Selmo Cikotić je pravosnažno osuđen na tri godine zatvora i nalazi se u zatvoru u Vojkovićima, a Dragan Mektić je i dalje pod istragom.
(Nezavisne)