Ko je Siniša Karan: Od policijskih hodnika do trke za predsjednika

November 24, 2025, 10:08 am

Siniša Karan iz SNSD-a koji vodi u trci za predsjednika Republike Srpske na prijevremenim izborima rođen je 1962. godine u Belom Manastiru.

Karan je bivši generalni sekretar predsjednika Republike Srpske, te ministar unutrašnjih poslova RS.

Trenutno obavlja funkciju ministra za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje Srpske.

Kako se navodi u biografiji Karana, koja je objavljena na sajtu ministarstva, on je završio Fakultet političkih nauka u Sarajevu, a magistrirao je na Pravnom fakultetu u Banjaluci.

“Doktor pravnih nauka je postao 2009. godine. Redovni je profesor u oblasti “Teorije države i prava” na Fakultetu pravnih nauka Panevropskog univerziteta “Apeiron” i na Slobomir P univerzitetu u Banjaluci. Profesor je i “Ustavnog prava”, a napisao je nekoliko udžbenika ustavnog prava, kao i više od 50 naučnih i stručnih radova”, piše u biografiji.

Karijera u policiji

Dodaje se da je radio u organima unutrašnjih poslova na raznim poslovima i zadacima: komandira Stanice policije Kupres, sekretara SUP-a Kupres, načelnik Odjeljenja kriminaliteta Stanice javne bezbjednosti Centra Sarajevo, načelnika Uprave za suzbijanje kriminaliteta MUP-a Republike Srpske, načelnika Kriminalističko-istražnog odjeljenja i Finansijsko-obavještajnog odjeljenja pri Državnoj agenciji za istrage i zaštitu Bosne i Hercegovine (SIPA).

“Od 2008. radio je u Službi predsjednika Republike Srpske kao savjetnik za bezbjednost, a od 2009. do 2019. godine obavljao je dužnost generalnog sekretara predsjednika Republike. Novembra 2016. izabran je za arbitra Republike Srpske u arbitraži spornog dijela granice na području Brčkog. Novembra 2018. imenovan je za predsjedavajućeg Savjeta za zaštitu ustavnog poretka Republike Srpske. Od januara 2019. godine do 23. decembra 2022. godine obavljao je dužnost generalnog sekretara Vlade Republike Srpske, nakon čega je preuzeo funkciju ministra unutrašnjih poslova, koju je obavljao do septembra 2025. godine”, stoji u biografiji.

Optužnica

Karan je inače bio optužen od strane Tužilaštva BiH zbog održavanja referenduma u Danu Republike.

On je tada obavljao funkciju predsjednika Komisije za sprovođenje referenduma.

Ipak, nekoliko dana kasnije optužnica je od strane sudije za prethodno saslušanje odbijena.

Nezavisne.com (Foto: arhiva)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *