Sve više saobraćajnih nesreća na putevima Srpske alarm je na koji moramo reagovati. U samo tri dana u Banjaluci se dogodilo deset saobraćajnih nesreća a u jednoj od njih poginula su dvojica mladića. Provjeravali smo koliko smo zapravo sigurni na ulicama i ko je najdgovorniji za sve veći broj udesa.
Svaki dan na putevima Srpske zabilježi se najmanje jedna ili dvije nesreće a do vikenda, brojka bude dvocifrena. To nameće pitanje koliko smo zaparavo sigurni u saobraćaju i ko je najodgovorniji za brojne udese koji nerijetko imaju i fatalan ishod. A za takvo nešto dovoljan je samo trenutak nepažnje. To najbolje zna Dejan Trninić iz Banjaluke koji je preživio saobraćajnu nezgodu, ali ne bez posljedica. Zbog konzumiranja alkohola, sa 19 godina u saobraćajnoj nezgodi je povrijedio kičmu, nakon čega je četiri godine proveo u invalidskim kolicima, na terapijama i rehabilitacijama. Danas se kreće uz pomoć štaka i jedan je od četvorice sertifikovanih predavača koji u projektu pod nazivom “Kad se život preokrene” edukuje srednjoškolce u Republici Srpskoj, kako bi ih sačuvali od mogućnosti da i oni, kao mladi vozači, ne uče iz svojih kobnih grešaka.
Iz Agencije za bezbjednost saobraćaja ponavaljaju da je u 95 odsto slučajeva najodgovorniji sam čovjek koji upravlja vozilom.
Represivne mjere daju rezultate, ali moramo težiti da građani imaju svijest o saobraćaju i da to bude više stvar prevencije. Ne treba zanemariti ni činjenicu da se broj motornih vozila na ulicama iz godine u godinu povećava što prema mišljenju vještaka saobraćajne oblasti Nikole Ćopića povećava i rizik od nastanka saobraćajnih nesreća.Takođe smatra i da sistematski moramo pristupili u rješavanju ovog problema, a prvi korak bi bio uvođenje saobraćajnog obrazovanja u škole.
Ćopić korjen problema vidi u nedostatku svijesti o saobraćajnim nesrećama i posljedicama koje one nose.
Izvor: TV K3