Saradnja Agencije za javne nabavke BiH i Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) u borbi protiv korupcije biće okončana 30. septembra 2024. ili nekog drugog dana, ako se strane potpisnice tako dogovore.
To je navedeno u Prijedlogu sporazuma između agencija SAD i BiH, koga je Savjet ministara BiH utvrdio na sjednici 16. avgusta, a za koga je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao da je uperen protiv ustavnog poretka u BiH jer su zaobiđene institucije Srpske.
Istraživali smo na koji način će se sporazum provoditi u praksi kada bude ratifikovan i da li u njemu ima nešto novo u odnosu na dosadašnje brojne sporazume stranih organizacija u BiH.
Birokatskim rječnikom rečeno, Agencija za javne nabavke BiH i USAID od sporazuma očekuju tri stvari – da budu unaprijeđeni kapaciteti Agencije za transparentne procedure javnih nabavki, zatim jačanje kritičnih procesa za spriječavanje korupcije u javnim institucijama, te povećan nadzor i provođenje antikorupcijskih procesa.
Kakvu će tačno pomoć dobiti Agencija za javne nabavke BiH biće naknadno dogovoreno, ali se iz drugog dijela Sporazuma vidi da će se raditi na kreiranju elektronskog potpisa, predlaganju konkretnih zakona, amandmana i drugih propisa kako bi se obeshrabrile koruptivne prakse.
Takođe, projekat podrazumjeva i nadzor od strane medija i civilnog društva u smislu nadgledanja rada institucija i javnih službenika, objavljivanje eventualnih slučajeva kršenja propisa kako bi se stvorio javni pritisak za krivično gonjenje odgovornih.
Američka agencija će u navedenom periodu obezbijediti osam miliona dolara, ali novac neće biti dat direktno Agenciji za javne bavake BiH već kroz grantove tzv. implementatorima, odnosno lokalnim, američkim, međunarodnim ili multinacionalnim, vladininim ili nevladinim organizacijama ili pojedincima koji će birati USAID u skladu sa svojim pravilima i politikama. Svi oni će u saradnju sa Agencijom BiH raditi na ostvarivanju pomenutih ciljeva.
Kako je navedeno, ovaj sporazum je potpisan u skladu sa Sporazumom između Vlade Sjedinjenih Američkih Država i „Vlade Bosne i Hercegovine“ (Savjeta ministara) o ekonomskoj, tehničkoj i srodnoj pomoći, od 3. maja 1996. godine.
– Zajednički pristup USAID i Agencije za javne nabavke ima sljedeće hipoteze: ako povećamo mehanizme odgovornosti u odabranim javnim institucijama, i ako povećamo učešće javnosti u borbi protiv korupcije, onda će sloboda pojedinca u odlučivanja o javnom finansiranju postati ograničenija, mogućnosti za korupcija će se smanjiti, mjere na sprečavanju će se povećati, a korupcija u javnim institucijama će se smanjivati. Ukratko, radićemo na povećanju kapaciteta javnih institucija i njihove transparentnosti – dio je iz Sporazuma koji, nakon Savjeta ministara BiH, ide pred Predsjedništvo BiH.
Portparolka Transparensi internešenel BiH Ivana Korajlić za Srpskainfo kaže da u sporazumu Savjeta ministara i USAID nema ništa što već nije viđeno u BiH.
-Kako se navodi u infomaciji, program je namijenjen institucijama, Agenciji za javne nabavke BiH, jačanju njenih kapaciteta za bornu protiv korupcije. To znači, ako USAID angažuje neke druge eksperte, firme, organizacije, one će da pružaju pomoć Agenciji za javne nabavke. Tako funkcionišu takvi pojekti – tvrdi Korajlićeva.
Ona naglašava da smo već imali slične projekte i u pravosuđu BiH kome je pružana ekspetska pomoć za unapređenje procedura rada, ili je bilo riječi o tehničkoj pomoći u stručnoj obuci zaposlenih.
– Suština je da se ovdje radi o projektu podrške institucijama, a onda je to Dodik iskoristio kao povod da se opet obruši na medije i nevladin sektor pošto mu je to trn u oku – zaključuje Korajlićeva.
Kada se govori o javnim nabavkama i nevladinim organizacijama, javnosti je poznata praksa da NVO sektor često aplicira za grantove stranih fondacija, a ako im projekti budu odobreni prate javne nabavke na novou BiH, RS ili opština godinu dana, a potom medije i građane obavještavaju o rezulatima.
Tako smo imali priliku da saznamo najčešće oblike kršenja Zakona o javnim nabakvama BiH, o milijardama maraka koje institucije u BiH godišnje potroše kupujući robe, usluge ili radove, ali i najbolje prakse onih koji se doslovno drže slova zakona. Da li ćemo nešto slično vidjeti i na osnovu sporazuma Savjeta ministara BiH i USAID?
-To još ne znamo, ovo je samo generalni sporazum, a oni će kasnije vjerovatno ići u detalje. Ali, teorije zavjere su da se nekom daje novac da nekoga ruši. Uostalom, ni vlasti u RS nisu strani projekti sa USAID kao ni sredstva koja su od njih dobili – zaključuje Ivana Korajlić.
Izvor: srpskainfo