Miroslav Lajčak odbrojava posljednje dane na mjestu specijalnog predstavnika Evropske unije za dijalog Beograda i Prištine.
Nakon produžavanja mandata i nagađanja hoće li dobiti nasljednika, izvjesno je da će u februaru tu dužnost preuzeti neko drugi.
Iako nema zvanične potvrde, biraće se između dva skandinavska političara Danca Petera Sorensena i Finca Peke Havista, jedinih prijavljenih kandidata.
Bivši slovenački predsjednik Borut Pahor odustao je od trke, iako je ranije najavio da je spreman da prihvati zadatak posrednika.
Poslije skoro pet godina posredovanja u dijalogu Beograda i Prištine, iskusni slovački diplomata, koji je bio i visoki predstavnik u BiH, će morati da prepusti svoje mjesto nekom drugom.
Iako je na dužnost stupio sa velikim ličnim očekivanjima, ali i nadama Beograda, poznavaoci prilika ne daju prelaznu ocjenu njegovom radu, piše RTS. Na isti način se gleda i na rezultate bivšeg šefa evropske diplomatije Žozepa Borelja, čiji je Lajčak bio izbor.
“Sljedećoj administraciji ostaje Briselski sporazum i Ohridski aneks, ali to su nametnute priče i ne mogu se smatrati platformom za nastavak suštinskog dijaloga, jer Srbija ima rezerve, kao i zbog činjenice da Lajčak nastupa sa pozicije de fakto priznanja”, navodi Zoran Milivojević, diplomata.
Polazna tačka za novu administraciju, kako ističe, treba da bude ispunjenje obaveza iz Briselskog sporazuma iz 2013. i formiranje zajednice srpskih opština. Taj zadatak biće u rukama jednog od dvojice kandidata. Iako nema zvanične potvrde, spekuliše se da su u trci za Lajčakovog nasljednika Finac i Danac.
“Ono što je sada sa izvesnošću poznato jeste da će naslednik Miroslava Lajčaka imati uži mandat, odnosno isključivo će se baviti pitanjem dijaloga Beograda i Prištine, za razliku od Lajčaka, koji je pokrivao i druga regionalna pitanja. Takođe, jasno je da će se u bavljenju odnosima Beograda i Prištine nova visoka predstavnica Evropske unije Kaja Kalas oslanjati na predstavnika za dijalog koji će se baviti isključivo ovom temom, po uzoru na model koji je primenjivan tokom mandata Žozepa Borelja”, navodi Dušan Gajić, dipisnik RTS-a iz Brisela.
U biografijama dvojice mogućih kandidata nalazi se bogato iskustvo u regionu Zapadnog Balkana. Međutim, finski mediji već isključuju jednog od njih iz trke, prenoseći da Peka Havisto umjesto evropske funkcije čeka novu poziciju u Ujedinjenim nacijama.
“Peka Havisto je bio ministar spoljnih poslova Finske, prošle godine je bio kandidat za predsednika Finske, ali je izgubio. Međutim, on je sigurno držao različite pozicije na Balkanu i vrlo dobro poznaje region.
Ima zavidno međunarodno iskustvo u međunarodnim organizacijama kao što su UN i EU. S druge strane, Piter Sorensen je iskusni danski diplomata, predstavnik Evropske unije u Sarajevu, radio je za UN u Prištini i službovao u Skoplju, te takođe dobro poznaje region i njegovu dinamiku”, navodi Miloš Pavković, istraživač Centra za evropske politike.
Budućnost dijaloga, ipak, ne zavisi od toga ko će posredovati, ocjenjuju stručnjaci. Diplomata Zoran Milivojević vjeruje da uspjeh dijaloga zavisi od tri faktora: nove strategije Evropske unije, rezultata izbora na Kosovu i Metohiji, kao i pristupa nove američke administracije.
“Jedini kao posrednik koji može da se pojavi je Ričard Grenel, koji je imenovan za specijalnog predstavnika za operacije i već ima odnos prema ovom pitanju. Sasvim sigurno neće zanemariti ovu temu, ali ostaje pitanje u kojoj meri. Ako administracija novoizabranog predsjednika Amerike Donalda Trampa proceni da im je ovaj proces važan, onda će, po metodologiji iz prvog mandata, insistirati na rešavanju pitanja, dok će Evropska unija biti stavljena u drugi plan”, kaže Milivojević.
Novi specijalni predstavnik Evropske unije za dijalog trebalo bi da preuzme dužnost početkom februara, nakon što se zemlje članice izjasne o predlogu visoke predstavnice Kaje Kalas.
(Nezavisne – Foto: Arhiva)