Ko će kupiti rudnike Ljubije? (VIDEO)

November 5, 2018, 7:48 pm

Investiciono razvojna banka RS ponudiće na prodaju državni kapital RŽR Ljubija Prijedor po početnoj cijeni od 69,02 miliona maraka. Aukcija na Banjalučkoj berzi biće održana 17. decembra. Iz Sindikata prijedorskog Mittala upozoravaju da bi pogrešnom prodajom, radnici mogli ostati bez posla.

Na prodaju je ponuđeno 64,99 odsto akcija Ljubije, čiji je vlasnik Republika Srpska. Nominalna vrijednost paketa akcija iznosi 33 miliona maraka, odnosno jednu marku po akciji. Odlukom o prodaji definisano je da je početna cijena 2,09 maraka po akciji, odnosno da je vrijednost kompletnog paketa 69,02 miliona maraka. IRB je čak postavila i kriterijume za sve potencijalne kupce.

„Oni podrazumijevaju da potencijalni kupac mora obavljati rudarsku djelatnost pri čemu se pod istim podrazumijeva eksploatacija metaličnih mineralnih sirovina, te da ima ostvaren godišnji promet od najmanje 100 miliona maraka u 2016. i 2017.godini“, piše u saopštenju IRB BL.

Dodatni uslovi su da kupci ne mogu biti državni organi, organizacije i preduzeća iz BiH kojima je državni kapital veći od 25 odsto ali i domaća fizička i pravna llica koja nisu izmirila poreske obaveze. Iako Arcelor Mittal ispunjava sve navedene uslove, direktor Mitala nam je u kratkom telefonskom razgovoru rekao da se još uvijek čeka stav ljudi iz centrale Mittala, čije sjedište je u Luksemburgu. Drugi ponuđač je Israeli investment group čiji direktor nam je potvrdio da su i dalje zainteresovani za kupovinu akcija Ljubije i da očekuju pobjedu.

„Mi ćemo učestvovati, imamo partnere koji imaju potrebne kriterije za rudarstva za finansijski izvještaj tako da je kod nas sve u redu“, ističe Evgenij Zotov, direktor Israeli investment group.

Iz sindikalne organizacije Mittala kažu da su i ranije upozoravali i tražili da razgovaraju sa Vladom Srpske da bi se izbjegla situacija da radnici,u slučaju pogrešne prodaje, ostanu bez posla.

„Naše indicije idu u tom smjeru da u slučaju negativne prodaje postoji mogućnost smanjenja proizvodnje u Arcelor Mitalu Prijedor a samim tim i smanjenje broja radnika i zbog toga smo najviše bili zabrinuti zbog čega smo htjeli da objasnimo ljudima koji su odlučili da na ovaj način ali čini se da nismo imali ni podrške ni razumijevanja tih ljudi“, smatra Saša Kukolj, predsjednik Sindikalne organizacije Mittal.

Ni u Sindikatu metalaca i rudara Republike Srpske nisu zadovoljni načinom kako se u slučaju prodaje Ljubije tretiraju radnici. Zato, kažu, ako Ljubija ode u pogrešne ruke, i mi idemo odavde.

„Mi kao Sindikat poduzimamo sve i stupili smo u kontakt sa raznim svjetskim agencijama i stavljamo se na raspolaganje svih nas 850 da idemo da radimo bilo gdje u svijetu jer ovdje najvjerovatnije ne vrijedi ništa drugo“, upozorava Milanko Stojić, potpredsjednik Sindikata metalaca i rudara RS.

Ekonomisti kažu da je dobro da su konačno definisani kriterijumi za potencijalne kupce jer to sprečava dodatne manipulacije i daje ozbiljnost prodaji.

„Očigledno je neki modus nađen između zenice kao prerađivača rude i Vlade Srpske koja je odustala od tih samoincijaivno primljenih ponuda israeli investment a s druge strane mislim da je na taj način zadovoljen koalicioni dogovor“, kaže Zoran Pavlović, ekonomista.

Prodaja RŽR Ljubija traje već četiri godine. Posljednji pokušaj prodaje Ljubije u maju 2017.godine izazvao je žestoke trzavice unutar vladajuće koalicije. Dok su SNSD i Socijalistička partija pristali da se rudnik proda kompaniji Israeli investment group, DNS se protivio prodaji tom investitoru i podržao ponudu Arselor Mittala sa kojom RŽR Ljubija ima zajedničko preduzeće u Prijedoru. Nakon više neuspješnih pokušaja prodaje, Vlada Srpske je krajem prošle godine izbacila Rudnik željezne rude Ljubija sa liste strateških preduzeća, čime je omogućila privatizaciju bez saglasnosti Narodne skupštine Republike Srpske.

BN TV

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *