Kitarović: Proslava Oluje u Kninu, parada dogodine u Zagrebu

May 5, 2015, 9:03 am

“Organizacija vojne parade u Zagrebu povodom 20. godišnjice vojno redarstvene operacije Oluja, Dana pobjede i domovinske zahvalnosti, ne doprinosi osnaživanju nacionalnog zajedništva koje bi upravo trebalo snažno da obilježi taj događaj”, kaže za Večernji list predsjednica i ističe da Knin ima prednost u proslavi tog hrvatskog praznika.

Inače, vlada Milanovića se zalagala za to da se 20. godišnjica Oluje proslavi u Kninu, a nakon toga istog dana, ali puno grandioznije, u Zagrebu, organizovanjem vojne parade.

Grabar-Kitarović kaže da je na sve načine pokušavala da pronađe zajedničko rješenje, pa je predlagala da parada bude održana 4. avgusta, a središnja proslava u Kninu 5. avgusta.

Vlada je, međutim, na čvrstom stajalištu da proslava u Kninu i vojna parada u Zagrebu treba da se održe istog dana, 5. avgusta.

Takav stav je, podsjeća list, oštro politički podijelio Hrvatsku. Branitelji a i glavna opoziciona stranka HDZ protive se tome da bilo šta ometa i konkuriše “svetinji”, proslavi Oluje u Kninu.

U svojoj izjavi predsjednica Hrvatske zato zaključuje da “želi i dalje da bude činilac snaženja zajedništva”.

“Vjerujem da bi i ove godine 5. avgust trebalo obilježiti na već ustaljeni način kada se naša domovina kao i do sada u Kninu poklanja hrabrosti i žrtvi naših branitelja”, zaključuje Grabar-Kitarović.

Ona istovremeno nudi novi datum za vojnu paradu i to 28. maj iduće godine na Dan oružanih snaga Hrvatske, a napominje i da će se tog datuma obilježavati i 25. godišnjica osnivanja Zbora narodne garde (ZNG), odnosno Hrvatske vojske.

“Želimo na punim ulicama Zagreba našim građanima pokazati spremnost, obučenost i naoružanje naše vojske uz učestvovanje i snaga naših Saveznika”, kaže predsednica.

Večernji piše da je Grabar-Kitaroović o pomjeranju datuma vojne parade razgovarala i s predstavnicima Hrvatskog generalskog zbora (HGZ), a jedan od učesnika sastanka kaže da su se generali složili da predstavnici jedinica koje su učestvovale u Oluji predsjednici podnesu raport u Kninu. I generali smatraju da je 28. maj iduće godine dobar alternativni datum za paradu.

Inače, na ovaj hrvatski praznik, u akciji Oluja je, prema podacima dokumentacionog centra “Veritas”, poginulo i nestalo 1.853 Srba, a protjerano najmanje 220.000 stanovnika nekadašnje Republike Srpske Krajine.

 

Agencije

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *