“Pokazali smo da se pet vrsta raka može otkriti metilacijom DNK i to četiri godine prije pojave simptoma raka odnosno dijagnoze uobičajnom metodom”, objavljeno je u časopisu Nature Communications.
Naglasili su da se ne radi o predviđanju da će neko dobiti rak. Takvi testovi, koji su poznati pod kao tečna biopsija, u fokusu su mnogih istraživača od trenutka kada je
razvijena neinvazivna dijagnostika.
Ovo nije prvi put da su postignuti pozitivni rezultati kada je u pitanju korištenje testiranja krvi kao načina za rano otkrivanje raka. Ali, stručnjaci iz Kine su potcrtali da se ovaj put uspjelo da se rak dijagnosticira prije pojave njegovih simptoma.
Prema njihovim riječima, testiranje se zasnivalo na analizi određenih područja DNK oko kojih često nastaju tumori. Tvrde da su uspjeli uočiti i vrlo male kancerogene uzorke. Koristili su algoritme umjetne inteligencije da bi utvrdili da li se zaista radi o kancerogenim tvarima.
Za pravljenje testa iskoristili su uzorke krvne plazme ljudi iz Kine i to u periodu od 2007. do 2014. godine. Uzorci su uzimani i od osoba kojima je već dijagnosticiran rak. Kod 88 posto osoba ovim testiranjem je utvrđeno da imaju rak. Od tog procenta kod njih 95 posto kasnije je zaista dijagnosticiran rak.
Ovo istraživanje ima svoje nedostatke, a neki od njih su što se temelji na malom broju uzoraka i što se ne može tačno utvrditi o kakvoj vrsti raka je riječ.
Dr. Eric Klein sa Clinc's Taussig Cancer Institute, koji je bio u timu stručnjaka koji su uspjeli da tečnom biopsijom prepoznaju deset različitih vrsta raka u ranoj fazi i predvide koliko je koji organ zahvaćen ovom bolesti, pozdravio je istraživanje
kineskih kolega. Između ostalog, smatra da je to osnova za nastavak istraživanja.
Za Samanthu Harrison iz korporacije Cancer Research ovo istraživanje je ohrabrujuće. Očekuje da će se napraviti pomak u smislu da će se testiranjem utvrditi rak godinama prije dijagnoze odnosno simptoma.