Kinezi otkrili Ameriku 70 godina prije Kolumba?

May 28, 2015, 7:05 am

Kineski musliman i evnuh Dženg He pokrenuo je 1405. godine prvo od sedam putovanja na zapad iz Kine preko Indijskog okeana. Tokom sledećih 30 godina, komandujući najvećom flotom na svetu finansiranom od strane dinastije Ming, plovio je do istoka Afrike i Persijskog zaliva. To su utvrđene istorijske činjenice. Iako neki tvrde da je stigao i do Amerike 70 godina pre Kristifora Kolumba, većina istoričara smatra da to nije tačno.

Ako je verovati mapi koja je do svetske javnosti isplivala 2001. godine, kada je šangajski advokat Liu Gang kupio od lokalnog dilera umetninama, onda je baš to i slučaj. „Opšta karta integrisanog sveta“ koja datira iz 18. veka kopija je mape iz 1418. godine, koja, navodno, pokazuje svet koji je otkrio Dženg He.

Ukoliko bi se ovo ispostavilo kao istina, to bi potpuno izmenilo istorijske knjige, jer bi značilo da su Kinezi 70 godina pre Kolumba otkrili Ameriku i oplovili svet, piše časopis Inteligent Life, koji se detaljno pozabavio kontroverznim navodima.

Liu Gang ističe da mapa koju je kupio dokazuje da je Dženg He istražio oba pola, Severnu i Južnu Ameriku, Mediteran i Australiju. Pre nešto više od 10 godina Gavin Menzies iskoristio je mapu za svoju knjigu 1421: the year China discovered the world.

Međutim, mnogi istoričari tvrde da se radi o kopiji evropske mape iz 17. veka. Njihovi argumenti?

Na karti se jasno razaznaju oblici kontinenata. I dok su određeni elementi mape izrazito u skladu sa kineskom tradiciom mapiranja, neki su u suštoj suprotnosti. Mapa je jasno podeljena na dve hemisfere, što se ekskluzivno može pripisati samo evropskoj kartografskoj tradiciji.

Kalifornija je prikazana kao ostrvo, što je kopirano iz evropskih mapa iz 17. veka. Na mapi se Dženg He oslovljava kao Man Sanbao (njegovo pravo ime), što bi bilo nezamislivo jer mu je sam kineski car dao prezime Dženg.

Unutrašnjost kontinenata (uključujući rečne tokove hiljadama kilometara daleko od obale) je neverovatno detaljna i pomorski istraživači nikada ne bi mogli tako detaljno da opišu unutrašnjost kopna.

Himalaji su označeni kao najviši planinski venac na svetu, što je tek utvrđeno u 19. veku.

Svi ovi detalji većinu istoričara navode na zaključak da mapu nije izradio Dženg He. Prvo, samo su Evropljani prikazivali svet u dve hemisfere. Drugo, evropskim istraživačima su bile potrebne stotine godina putovanja i plovidbe da bi mapirali unutrašnjost kontinenata, što znači da bi Dženg Heu bilo nemoguće da sve to otkrije za 30. Treće, Arktik se prvi put pojavljuje na kineskim mapama 1593. godine. Četvrto, najviši planinski masiv tako je označen tek u 19. veku.

„Ova mapa je potpuno besmislena“, kaže profesor Timoti Bruk sa Univerziteta u Britanskj Kolumbiji. On veruje da je to kopija evropskih mapa. Uprkos tome, smatra da je karta prilično interesantna zbog velike popularnosti Dženg Hea poslednjih godina.

„On je nesumnjivo bio veliki moreplovac, ali je zaboravljen sve do devedesetih godina 20. veka kada je ponovo ‘vaskrsnut’ kao nacionalni heroj. Zapad je imao Kolumba, pa su i Kinezi morali da nađu nekog“, kaže Bruk.

Iako su i Kolumbo i Dženg He plovili morima, njihovi ciljevi su bili različiti. Kolumbova misija bila je komercijalna, a Dženg Heova diplomatska – on je bio poslat od strane novog cara da dovede izaslanike iz drugih zemalja kako bi učvrstio legitimitet novog cara.

Za njegovom smrću završilo se i kinesko istraživanje mora. Novi car nakon njega nije želeo da finansira nove skupe ekspedicije i u narednih nekoliko stotina godina Kina se zatvorila. Šta bi se desilo da je Kina nastavila da plovi morima je pitanje o kom se može samo nagađati.

Umesto toga, dok je Kolumbo utvrdio put u Novi svet, Dženg He je tiho umro i malo ko van Kine zna za njega.

Ipak, treba napomenuti da su stanovnici pacifičkih ostrva došli do Amerike i naselili je možda i pre Kolumba. Nedavna analiza genetičkog materijala brazilskog plemena Botokudos otkrila je tragove polinežanskog DNK materijala.

 

(RTS)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *