Jedan kinez je izazvao zavist cijele nacije nakon što je navodno osvojio 365 dana plaćenog odsustva u nagradnoj igri koju je organizovala njegova firma.
U viralnom videu koji kruži kineskim društvenim mrežama oko nedjelju dana, mladić se može vidjeti kako sjedi na stolici u nečemu što liči na banket salu i drži veliki natpis na kome piše “365 dana plaćenog odsustva”.
Nije prošlo mnogo vremena prije nego što je snimak privukao pažnju mejnstrim medija koji su uspjeli da identifikuju lokaciju prikazanu na snimku, a time i događaj koji se tamo odigrao. Ispostavilo se da je to zabilježeno tokom godišnjeg sastanka kompanije u Šenzenu čije je rukovodstvo željelo da ublaži napetost svojih zaposlenih nudeći zabavne i primamljive nagrade u tomboli.
Gospođa Čen, administrativna službenica neimenovane kompanije, rekla je novinarima da njen poslodavac tri godine nije organizovao godišnji sastanak zbog pandemije Covid-19, pa je odlučio da rastereti zaposlene tako što će održati zabavnu tombolu, u kojoj zaposleni su mogli da osvoje i nagrade i zabavne kazne.
Na primjer, neko se može natjerati da konzumira “posebno domaće piće” ili “da se ponaša kao konobar za svoje kolege” na događaju, dok su nagrade uključivale jedan ili dva dodatna dana odmora ili još nekoliko dana plaćenog odsustva.
Nakon što su o toj ideji razgovarali sa šefom, organizatori godišnjeg skupa odlučili su da uključe šokantno velikodušnu nagradu koja bi zaista zatekla sve nespremne. I tako je nastala nagrada “365 dana plaćenog odsustva”.
Osvojio ga je mladi menadžer koji se može vidjeti kako ga nosi na viralnom videu.
Neobična priroda nagrade ostavila je mnoge kineske radnike u nevjerici, iz raznih razloga. Neki su rekli da mogu samo da sanjaju o osvajanju pune godine plaćenog odsustva, dok su drugi tvrdili da je nagrada zapravo prikrivena zamka.
“Kada se vratite sa odmora, posao više neće biti vaš”, komentariše jedna osoba na kineskoj platformi za dijeljenje videa Douiin (odnosno TikTok), dok je neko drugi upozorio da će tako šef “saznati da je kompanija isto sa tobom ili bez tebe”.
Drugi su rekli da bi pobjednik takođe propustio potencijalne bonuse i da bi trebalo da se oprosti sa šansama za unaprjeđenje tako što će prihvatiti nagradu. Bilo je i onih koji su opomenu odbacili, tvrdeći da će uzeti godinu plaćenog odsustva čak i ako rizikuju da odmah nakon toga dobiju otkaz.
“Poslije godinu dana, ako se vratim i osjetim da ne mogu da nastavim, promijeniću posao”, napisao je neko na Veibu, prenosi zanimljivostidana.