Kineski pisac Liu: Bolje da se ne javljamo jedni drugima u kosmosu

October 10, 2019, 6:29 am
“Možda će za deset hiljada godina zvjezdano nebo u koje čovječanstvo gleda i dalje biti prazno i tiho, a možda ćemo se sutra probuditi i vidjeti vanzemaljski svemirski brod veličine Mjeseca parkiran u orbiti”, smatra Liu.

Posljednjih godina Liu je postao globalno popularan. Njegov roman “The Three Body Problem” (Problem tri tijela) dobio je nagradu “Hugo”, najprestižnije priznanje u naučnoj fantastici, a kompanija Amazon želi da ekranizuje ovu trilogiju, najavljujući bolju seriju od “Igre prijestola”.

Bivši američki predsjednik Barack Obama rekao je New York Timesu da mu je prva knjiga iz ove trilogije “dala kosmičku perspektivu tokom teških trenutaka njegovog mandata u Bijeloj kući”.

Liu je potvrdio da je Obamino osoblje svojevremeno od njega zatražilo da mu pošalje primjerak treće knjige iz trilogije i prije izdavanja.

Na kraju drugog nastavka jedan od glavnih likova iznosi osnovnu filozofiju cijele trilogije – nijedna civilizacija ne bi trebala objavljivati svoje prisustvo u svemiru. Bilo koja druga civilizacija, koja sazna za njeno postojanje, shvatit će to kao prijetnju.

Sve civilizacije to čine, eliminišući konkurente sve dok ne naiđu na jednog koji je tehnološki superioran i onda same budu eliminisane.

To mračno kosmičko stajalište poznato je kao “teorija tamne šume” – zagovornici ove teorije svaku civilizaciju u svemiru zamišljaju kao lovca koji se skriva u tamnoj šumi, čekajući prve zvukove suparnika.

Liuova sada planetarno poznata trilogija počinje krajem šezdesetih godina 20. vijeka, u vrijeme Maove Kulturne revolucije, kad mlada Kineskinja šalje poruku u obližnji zvjezdani sistem.

Civilizacija koja je primila poruku kreće u misiju invazije Zemlje, ali mlada Kineskinja više za to ne mari, jer su je strašni ispadi “Crvene garde” uvjerili da ljudi više ne zaslužuju da prežive.

Na putu prema Zemlji vanzemaljska civilizacija uništava akceleratore čestica kako bi spriječila ljudski napredak u ratnoj fizici poput izuma atomske bombe manje od stoljeća nakon pojave prve repetirajuće puške.

Liu nerado povezuje svoje knjige sa stvarnim svijetom, ali kaže kako je njegov rad nastao pod uticajem istorije zemaljskih civilizacija – posebno susreta tehnološki naprednijih civilizacija i autohtonih naseljenika nekog područja.

Kineski naučnici pozvali su Liuja da posjeti njihov moderan radio-centar na jugozapadu Kine – dvostruko veći od onog američkog u opservatoriji Aresibo u portorikanskoj džungli.

Kineski satelitski “tanjir” najveći je na svijetu – riječ je o vodećoj opservatoriji na Zemlji izgrađenoj kako bi se slušale poruke vanzemaljske inteligencije.

Ako takav signal dođe s neba u sljedećih desetak godina, Kina će ga vjerovatno prva čuti, prenosi portal “Atlantik”.

Koliki je uticaj Liuja u Kini pokazuje činjenica da vladina svemirska agencija ponekad od njega traži savjete o naučnim misijama.

(agencije)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *