KiM: Formiranje Specijalnog suda, Brisel na potezu

June 9, 2016, 7:48 am

Evropska unija je pri kraju adminstrativnih radnji za početak rada suda. Očekuje se izrada budžeta, koji bi trebalo da odobri Savjet Evropske unije tokom ovog mjeseca. Prvi konkurs je završen krajem maja, čime je počelo zapošljavanje osoblja suda.

“Očekuje se da se tokom ljeta održi drugi, sveobuhvatni konkurs, kada će biti zaposlene i sudije. Takođe se planira da, kada se ispune svi početni zahtjevi, specijalizovana veća na Kosovu pravovremeno održe konferenciju za štamu na kojoj će javnosti trenutni proces i svoj mandat”, objašnjava Dinka Živalj, portparolka Specijalnog predstavnika EU i Kancelarije EU na Kosovu.

Kada bi to moglo da bude, u sedištu EU u Prištini ne mogu da preciziraju. Tačnih najava nema ni iz kosovske vlade i skupštine. Ističu da je ono što je bilo do Prištine urađeno, ali uz pritiske međunarodne zajednice.

Potpredsjednik kosovske vlade Branimir Stojanović ukazuje da, kada međunarodna zajednica izvrši tako veliki pritisak kao što je tada bio slučaj, sve može da se sprovede.

“Sada ostaje drugi, tehnički dio koji jeste na onima koji su zaduženi za regrutaciju sudija i regrutaciju zaposlenih, da obave taj posao i nadamo se da ćemo da govorimo o mesecima kada će početi sa istragama i kada ćemo imati prve slučajeve optuženih i onih koji će biti procesuirani u tom sudu”, ističe Stojanoić.

U Prištini se više spekuliše nego što se sa sigurnošću može govoriti ko će biti na spisku optuženih u Specijalnom sudu.

“Ipak je to ad hok sud, koji će jednoga dana završiti svoj mandat, možda pet, deset godina, ali neće obuhvatiti sve zločine. Sa druge strane, plašim se da i dalje većina porodica žrtava neće biti zadovoljne radom tog suda, jer neće se procesuirati svi zločini”, napominje Bekim Bljakaj iz Fonda za humanitarno pravo na Kosovu.

U Fondu za humanitarno pravo u Prištini očekuju da će Specijalni sud otvoriti vrata kosovskim sudovima da slobodnije sude o počinjenim ratnim zločinima. Cilj specijalnog suda su navodi iz izvještaja švajcarskog senatora Dika Martija, koji pominje i trgovinu ljudskim organima srpskih civila od strane pripadnika bivše Oslobodilačke vojske Kosova.

Marti je u izvještaju kao glavnog vođu grupe koja se organizovano bavila kriminalom izdvojio Hašima Tačija, novoizabranog predsjednika Kosova.

 

(RTS)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *