Kesić: Srpska ne traži ništa što nije u skladu sa Dejtonom

December 22, 2015, 11:07 am

Obrad Kesić, ističe da RS ne traži ništa što nije u skladu s mirovnim pravom i Dejtonskim sporazumom, kao i da vlasti Srpske spremaju tužbe protiv onih dijelova međunarodne zajednice koje su prekršili Dejtonski sporazum, Ustav BiH i RS, kao što je to Pedi Ešdaun, bivši viski predstavnik u Sarajevu, ali i sadašnji Valentin Incko.

Kesić kaže da za Ameriku i međunarodnu zajednicu trenutno postoje dva ključna pitanja što se tiče Balkana – terorizam i Kosovo i Metohija. Oni hoće jedinstvenu BiH, jaku državu, centralizovanu, ali da se to tako ne zove i da u velikoj mjeri to bude završeno uspješno, jer će to uraditi sami —Srbi, ističe Kesić.

Međunarodna zajednica očekuju da se u BiH, to jest, u Republici Srpskoj desi ono što se desilo u Srbiji. One stranke koje su bile najviše nacionalističke, postaju mundijalističke. Ispostavilo se da su te stranke za veću saradnju od onih koje su ranije bile umjerene. Najradikalnije nacionalističko krilo koje je nekada bilo vezano za SDS sada koristi iste argumente protiv RS kao zvanično Sarajevo. Nema više sukoba gdje Bošnjaci napadaju na politiku RS, već to rade Srbi koristeći njihovu terminologiju i retoriku.

Kaže da je u RS trenutno borba za vlast i mišljenje da cilj opravdava sredstvo pa čak i da se uništava i dovodi u pitanje legitimitet RS da bi se došlo do vlasti.

Rekao bih da je ovo do sada najopasniji moment za RS, jer napadi ne dolaze od Bošnjaka, pa čak ni od kancelarije visokog predstavnika — na to smo već navikli, već od Srba  koji su legitimno izabrani i koji imaju funkcije u zajedničkim državnim institucijama

Na pitanje a li je moguće da zbog odluke Vlade RS o prekidu saradnje s pravnim institucijama u Sarajevu, posredstvom bonskih ovlašćenja, bude srušena vlast u RS, Kesić kaže:

Volio bih da visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini “potegne” bonska ovlašćenja, pa da vidimo da li ih ima ili nema. Ja tvrdim da ih nema! Visoki predstavnik može da pokuša da nekoga smijeni sa funkcije, ali vlast u RS to neće prihvatiti. Pitanje je ko bi na silu to mogao da uradi? Moguće je da to budu, nažalost, Srbi koji kroz institucije BiH vide da imaju ovlašćenje da implementiraju odluke visokog predstavnika. Mislim da je to jedina ozbiljna prijetnja RS, jer te političke stranke vjeruju da tako mogu da dođu na vlast. To je sukob ideja i zato se plašim za budućnost Republike Srpske.

Kesić tvrdi da jedan dio Srba, opozicija u RS, smatra da smo mali i nebitni i da smo zbog toga izgubili, i da sada nismo u poziciji da se izborimo za naše nacionalne interese.

Druga ideja, koju zastupa Milorad Dodik, kaže da ako želimo da sačuvamo RS i odbranimo nacionalne interese, onda moramo da uđemo i u sukobe oko vitalnih interesa. Sukobi ne znače rat. Ali moramo da budemo spremni i za to, ako neko krene nasilno da rješava ovo pitanje. Onda mora biti reakcije i sa srpske strane, jer ne odlučujemo samo mi da li će biti rata ili ne. Ova druga ideja kaže da mi moramo da budemo spremni, i politički i pravno i ekonomski, da se sukobimo oko državnih interesa.

Kesić za “Sputnjik” govori da nije sve tako crno što se tiče međunarodne situacije, a u vezi s Republikom Srpskom, da imamo jake odnose s Moskvom i da je to dobro za Srbe.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *