Kesić je rekao da je teško procijeniti kako bi dalje mogla da se razvija situacija u Republici Srpskoj i koliko će biti dalekosežne posljedice referenduma.
“Nema logike, neko svjesno ili nesvjesno gura BiH u krizu. Ova najavljena politika sankcija je pogrešna jer dovodi do eskalacije (sukoba) i vodi BiH u nepredviđeni pravac”, objasnio je Kesić.
Prema njegovim riječima, takva situacija bi BiH vodila u “političku paralizu”, gdje se ne rješavaju osnovni problemi “jer se misli da će međunarodna zajednica rješavati probleme”.
“Zato ne postoji volja kod političkih lidera, pogotovo Bakira Izetbegovića, da se napravi kompromis za izlazak iz krize”, ukazao je politički analitičar.
Referendum u Srpskoj je olakšao poziciju Srbije, jer je, kako kaže, pokazao da Srpska ima političke institucije koje funkcionišu u interesu njenih građana i da se Srbija ne miješa u unutrašnju politiku Republike Srpske.
“Srbija je garant Dejtonskog sporazuma i ne može da se miješa kao što se miješaju neke zapadne ambasade, koje su stalni politički učesnici. Održavanje referenduma pokazuje da je i mimo stava Srbije održan referendum”, rekao je politički analitičar.
Kesić je podsjetio da se slična situacija dogodila i tokom rata i dodao da je poslije tog referenduma Srbija uvela sankcije Republici Srpskoj.
“Sad je, ipak, drugačija situacija jer Srbija sprovodi odgovornu i ozbiljnu politiku, ali i pokazuje da postoji podrška Republici Srpskoj – oko ekonomske saradnje, političkih pitanja. Postoji politička zrelost sa obje strane Drine koja može da bude dobra za obje strane”, ukazao je politički analitičar.
“U SAD razbijeni svi standardi”
Govoreći o predsjedničkoj debati u SAD, Kesić je ukazao da je razbijeno sve ono što se do sada podrazumijevalo kada su u pitanju izbori u SAD.
“Nijedan analitičar ne može precizno da govori o izborima jer su standardi poremećeni. Donald Tramp me podsjeća na populističke guvernere, za koje nije bilo bitno koje su teme postavljene, oni su imali popularnost”, rekao je politički analitičar.
Prema njegovim riječima, Trampu sve ide u korist, pogotovo situacija sa islamskim imigrantima.
Odgovarajući na pitanje da li za Srbiju ima razlike ko će biti izabran – Tramp ili Klintonova – Kesić je rekao da ne možemo očekivati da će se nešto promijeniti.
“Ako gledamo dugoročno, ukoliko Tramp bude izabran, postoji mogućnost da s vremenom dođe do promena korisnih za Srbiju”, napomenuo je Kesić.
Komentarišući podignute tenzije između Vašingtona i Moskve oko Sirije, Kesić je ukazao da je uvek opasno kad se takve dve sile nalaze blizu na nekoj teritoriji.
“Do prije 10 dana bilo je riječi o tome da se sprovede zajednička akcija, a priča o eskalaciji sukoba ne odgovara Hilari Klinton, jer je jedna od njenih glavnih tema da Tramp ima predobre odnose sa Putinom”, objasnio je analitičar.
Kako kaže, Amerikanci i Rusi su zajedno uspjeli da postignu uspjehe u spoljnoj politici – nuklearni sporazum sa Iranom i primirje u Siriji.
Kesić smatra da Srbija aktuelnu situaciju na svjetskoj političkoj sceni može da iskoristi kako bi imala bolje odnose i sa Vašingtonom i Moskvom.
Izvor: RTS