Politikolog Nenad Kecmanović smatra da je Republika Srpska proglašenjem Ustava prije 31 godinu stekla ključni atribut državnosti, zbog čega je 28. februar koji treba obilježavati kao dan ustavnosti, uz Dan Republike – 9. januara, najznačajniji praznik.
On je rekao da je lijepo što će oba praznika sutra istovremeno biti obilježena u Beogradu u organizaciji Predstavništva Republike Srpske u Srbiji.
Podsjetivši da je Ustav Republike Srpske kompatibilan Dejtonskom sporazumu, odnosno Aneksu četiri ili Ustavu BiH, koji su potpisale sve tri nacionalne strane i garantovale velike sile na nivou predsjednika i premijera, Kecmanović je ukazao da tokom minulih godina nije nastao nijedan dokument koji bi imao takav unutrašnji legitimitet i međunarodni autoritet i da će ga teško biti i ubuduće.
USTAV UVESTI KAO PREDMET U OSNOVNIM ŠKOLAMA!
– Naprotiv, tek kada se razvoju aktuelne revizionističke magle, vidjeće se koliko je veliki i trajan njegov značaj – naveo je Kecmanović za Srnu.
Kecmanović smatra da bi ustave BiH i Republike Srpske trebalo uvesti kao obavezan predmet u osmogodišnje škole da bi “svako dijete odraslo sa sviješću o tome šta su ustavna prava njegove zemlje i naroda, te šta mu je sve protektorat, udružen sa komšijama, oteo da bi to i vratio”.
– Svaki građanin Srpske treba da bude odgojen kao ustavobranitelj. Rade to mnogi narodi, pa i sami Amerikanci. Njihovi osnovci odmalena uče napamet ustavne amandmane. Poštovali ga oni ili ne, Ustav Republike Srpske postoji i, u mjeri u kojoj ga mi svi budemo držali pod jastukom za znanje i ravnanje, biće noćna mora neprijateljima Republike. A za političko vođstvo na dnevnom redu je vraćanje entitetskih nadležnosti – istakao je Kecmanović.
On je istakao da je Republika Srpska pokazala da može da brani i Ustav i svoju ustavnu poziciju, ali i da će se pritisci nastaviti na šta će dosadašnji način reagovanja predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i dalje biti jedini pravi odgovor.
– Dodikovo navodno nepristojno regovanje je jedini pravi odgovor. Uvlačenje u taj, pežorativno rečeno, diplomatski diskurs beskrajnih pregovora u nastavcima u kojima se visoki predstavnici, međunarodni posrednici, specijalni izvjestioci i slični smjenjuju kao isljednici, te iz nedelje u nedelju pritišću, prijete, ucjenjuju, dovodi do zamora i iscrpljenosti sagovornika, pa i do sitnih naizgled bezazlenih ustupaka – ukazao je Kecmanović.
On je dodao da se oni onda uhvate za sitnice i ispostavljaju nove zahtjeve, ističući da je svaki kompromis sa njima kontraproduktivan, jer se uvijek vraćaju i traže još.
– Dodik je zato u svoju pregovaračku praksu unio startna pitanja: “Ko vas je pozvao?”, “Zašto ste došli?”, “Kojim pravom?”, “Imate li neki novi prijedlog da bi dalji razgovor imao smisla?”. Sve što pokušavaju da nametnu on obesnažuje time što Srpska ne objavljuje u “Službenom glasniku” , tako što odbija da komunicira sa /Kristijanom/ Šmitom koji glumi visokog predstvnika i tako što ignoriše lekcije sarajevske ambasadorokratije – objasnio je Kecmanović.
On je naglasio da je i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić sedam godina pošto su Šiptari u Briselu potpisali formiranje zajednice srpskih opština i neprestano pokušavali da uz to upakuju i uzajamno državno priznanje, ultimativno postavio da “nema priče ni o čemu drugom dok se to ne realizuje”, tako da će, kako je ocijenio, sada izgleda nešto i biti.
Na pitanje koliko ustavnost, zakoni i pravo vrijede u današnjoj BiH, u kojoj u Ustavnom sudu sjede strane sudije i omogućavaju Bošnjacima da nameću svoje inicijative, kršeći Ustav BiH, Dejtonski sporazum i sve na čemu se BiH temelji, Kecmanović je u odgovoru pošao od teze da vjerovatno ima istine u priči da je kreator Dejtonskog sporazuma Ričard Holbruk obećao starom /Aliji/ Izetebegoviću da će se, ukoliko potpiše, SAD potruditi da Republika Srpska nestane.
– Žurilo mu se da svom predsjedniku /Bilu/ Klintonu pribavi važan spoljnopolitički poen uoči izbora za drugi mandat. I nije da je zaboravio obećanje, pa je već naredne godine počeo da kritikuje vlastitu ustavnu kreaciju – istakao je Kecmanović.
STRANE SUDIЈE PRODUŽENA RUKA OHR-a
On je podsjetio da je u tu svrhu Karlos Vestendorp snabdjeven diktatorskim bonskim ovlašćenjima, koja su visokom predstavniku dala pravo da o svemu samovoljno odlučuje mimo domaćih institucija i demokratskih procedura.
– Kada su /Volfgang/ Petrič, a pogotovo /Pedi/ Ešdaun tu praksu doveli do apsurda, britanski analitičari su svog zemljaka počeli da ismijavaju da se u “Bosni ponaša kao kolonijalni guverner imperije u Kalkuti”. Pošto je on već obavio dobar dio posla razvlašćivanja Srpske, kompromitovana bonska ovlašćenja su zamijenjena drugim alatom – pristrasnim odlukama Ustavnog suda BiH u kome kontrolni paket glasova drže inostrane i bošnjačke sudije – napomenuo je Kecmanović.
Navodeći da domaća javnost nije znala ko su i šta su ti stranci ni njihovim imenom, on je podsjetio da su strane sudije prikrivene anonimnošću i autoritetom institucije na miru nastavile ondje gdje je Ešdaun stao.
– Јedan od njih, Austrijanac Јozef Marko, čak je javno priznao da rade po nalozima OHR-a. Do danas bi dogurali i do potpunog ukidanja Srpske, uključivši i njeno ime, da vlasti u Banjaluci nisu odlučile da ignorišu odluke tog suda i da pribjegnu samoorganizovanju na bazi entitetskog Ustava i zakona – ukazao je Kecmanović.
Prema njegovoj ocjeni, to je obezbijedilo da Republika Srpska funkcioniše neuporedivo bolje nego i BiH i FBiH.
– Ako je dopušteno da Ustav proizvoljno tumače i nasilno mijenjaju stranci, zašto ga ne bismo mijenjali i mi koji jedini imamo pravo da to činimo putem domaćih institucija i procedura, koje su jedine nadležene. Na taj način je spriječen plan protektorata da stvori takvu ustavnu i zakonsku konfuziju, u kojoj bi stranci uz pomoć OHR-a i Ustavnog suda BiH autoritarno arbitrirali o svemu i svačemu – objasnio je Kecmanović.
Komentarišući globalno odmjeravanje snaga u Ukrajini i mjeru u kojoj to pogoduje još većim pritiscima na Srpsku, promjenu njenog Ustava i zakona, Kecmanović je konstatovao da je danas kršenje međunarodnih sporazuma, ali i izigravanje domaćih zakona, pa i bilo kakvih političkih principa na Zapadu postalo opšte mjesto.
– Angela Merkel, koja je u poređenju sa Šolcom, Berbokovom, DŽonsonom, Sunakom i drugima djelovala kao ozbiljan državnik, rekla je da je Minski sporazum bio smišljena prevara Rusije, a na američko podvodno miniranje rusko-njemačkog gasovoda za koji se toliko zalagala gotovo da nije progovorila – napomenuo je Kecmanović.
On je podsjetio i da je Merkelova u vrijeme dok je bila moćna kancelarka i glavni transatlanski saveznik otkrila je da joj “SAD prisluškuju “hendi” /mobilni/, pa su joj iz Vašingtona “objasnili” da je to za njeno dobro”.
Ističući da su Donalda Trampa kao predsjednika SAD psovali i pljuvali, ismijavali i nepravedno optuživali, iako je predsjednička figura u njihovoj političkoj tradiciji bila institucija, poput ustava ili himne, Kecmanović je zaključio da “kada to rade svom narodu, saveznicima i prijateljima, šta može da nas čudi kada to rade nama, koje je predsjednik Francuske Žak Širak nazvao “narodom zvijeri bez vjere i zakona””.
RTRS (Foto: arhiva)