“Dokumentacija se odnosi na sva ona djelovanja koja nisu bila u skladu sa Ustavom i zakonom, pravilima ratovanja i transparentnim raspolaganjem humanitarnom pomoći”, rekao je on.
Kada je riječ o zloupotrebi humanitarne pomoći, Kebo je naglasio da je danas o tome razgovarao i sa predstavnikom jedne ugledne međunarodne institucije.
Prema njegovim riječima, javnost mora znati ko je zloupotrijebio novac od humanitarne pomoći upućen BiH.
On je podsjetio da je u nekoliko navrata Tužilaštvu BiH proslijedio dokumentaciju koja se odnosi na djelovanje paradržavnih obavještajnih formacija i finansijske malverzacije, te na odgovornost Bakira Izetbegovića koji je za vrijeme rata bio šef kabineta predsjednika tadašnjeg Predsjedništva BiH.
Kebo je istakao da će pokrenuti i pitanje pravne odgovornosti svih onih koji se mogu na bilo koji način dovesti u vezu sa političkim ubistvima.
“Tražiću od tužioca da OEBS i međunarodna zajednica vrše monitoring ovog procesa, jer ovo što isplivava je poslije Dejtona najveći postupak suočavanja svih nas sa istinom, koja je često i bolna”, rekao je Kebo.
Kebo se u svojstvu sjedoka u srijedu, 21. januara, odazvao na zvaničan poziv Tužilaštva BiH radi utvrđivanja eventualne odgovornosti Sakiba Mahmuljina, Šefika Džaferovića i drugih lica u vezi sa ratnim zločinima nad srpskim civilima u mjestu Vozuća.