– Postojanje dejtonskih barijera, federalnog oblika državnog uređenja i zaštita Republike Srpske kroz entitetski veto, kroz Parlamentarnu skupštine BiH – zaštitu vitalnog nacionalnog interesa, pokazuju važnost i neophodnost naše borbe za Dejton jer boreći se za Dejton mi se borimo za federalne instrumente u kojima nećemo dozvoliti nijednu odluku koja je na štetu srpskog naroda, ali i drugih naroda koji na raspolaganju imaju iste mehanizme zaštite – pojasnio je profesor Karan za Srnu.
Činjenica da procedura donošenja odluka na zajedničkom nivou predviđa i mogućnost preglasavanja srpskog člana Predsjedništva, ukazao je Karan u izjavi za Srnu, zapravo dodatno ističe važnost postojanja federalnih mehanizama: entitetskog glasanja u Parlamentarnoj skupštini BiH i zaštite vitalnog nacionalnog interesa.
Ovi mehanizmi, naglasio je profesor Karan, daju pravu dimenziju strukture BiH kao posebno složene i specifične državne zajednice federalnog karaketara i specifično ustavno-pravno mjesto entiteta u takvoj ustavnoj strukturi.
– Samo dok zadržava federalne elemente paritet i konsenzus, vitalni nacionalni interes i entitetsko glasanje, Republika Srpska i srpski narod čuvaju i svoj ravnopravni položaj u BiH. To su crvene i ključne linije odbrane koje ne dozvoljavaju umanjenje naših nadležnosti i uopšte statusa srpskog naroda u BiH – poručio je Karan.
On je naveo da iako je srpski član Predsjedništva preglasana, vrlo je jasno da će se zahvaljujući mehanizmu federalnog uređenja, ipak, pokazati da su zapravo entiteti ključni, primarni i generički nosioci suvereniteta u BiH.
– Ne može se dozvoliti neustavna transformacija ustavne strukture BiH, niti prenos nadležnosti koji vodi ka jednom cilju – unitarnoj BiH kroz otimanje imovine Srpskoj. Ponovićemo po ko zna koji put da BiH nema svoju imovinu, imovina pripada isključivo entitetima. Današnji pokušaj otimanja imovine od Srpske je klasična zloupotreba zajedničkih institucija, i još jedan grub nasrtaj na sporazum iz Dejtona – zaključio je Karan.
Izvor: Srna