“Sa ustavno-pravnog aspekta Srpske postoji najmanje šest jasnih elemenata koji ne mogu dovesti u pitanje i osporiti ni po kakvom osnovu referendum o Danu Republike, pogotovo sa aspekta legaliteta”, rekao je Karan novinarima danas u Banjaluci nakon prve sjednice Republičke komisije za sprovođenje referenduma.
Karan je istakao da je odluka građana o referendumu savjetodavnog karaktera, koju zakonodavac predviđa kao prethodno izjašnjavanje o nekom aktu i nekom pitanju.
On je naglasio da nema nijedog argumenta za neodržavanje referenduma, ističući da bilo ko, ko osporava legalitet referenduma to može samo sa aspekta sile, a ne prava.
Karan je rekao da je Komisija danas donijela nekoliko važnih akata, prije svega, normativne prirode – da uredi svoj rad, utvrdi izgled glasačkog listića za referendum 25. septembra, kao i niz drugih materijala kao što su zapisnik sa glasačkih odbora, zapisnici sa opštinskih i gradskih komisija, te konačni zaključak Republičke komisije.
“Komisija je počela proces i prema drugima institucijama, te organima vlasti lokalne samouprave o aktivizmu i animaciji za određene procesne i organizacione radnje koje su dužni po zakonu da pruže Komisiji za referendum”, istakao je Karan.
On je rekao da je u tom smislu, Komisija pripremila akte prema Vladi Srpske kada je riječ o planu finansija i troškova održavanja referenduma, te se obratila CIK-u BiH za dostavanje konačnog biračkog spiska i Brčko distriktu za sklapanje posebnog sporazuma o sprovođenju referenduma na teritoriji distrikta.
Karan je rekao i da je Komisija usvojila finansijski plan za održavanje referenduma, koji trenutno okvirno iznosi 1.425.300 KM i ne bi trebalo da prelazi ovu cifru.
On je naveo da će Komisija svim načelnicima opština i gradonačelnicima gradova uputiti zahtjev za imenovanje opštinskih i gradskih izbornih komisija za sprovođenje referenduma, a koje imaju obavezu da formiraju glasačke odbore.
“Direktno u procesu sprovođenja referenduma od osnovne tačke – glasačko mjesto do Republičke komisije biće uključeno oko 15.000 ljudi”, istakao je Karan.
On je podsjetio da Republička komisija za sprovođenje referenduma ima osnovni zadatak stvoriti ukupne logističke, materijalne i kadrovske uslove za sprovođenje referenduma.
Karan je rekao da opštinske i gradske komisije koje će obavljati posao održavanja referenduma nisu iste komisije koje obavljaju lokalne izbore, dodajući da mogu biti, ali i ne moraju, te da će Republička komisija formirati opštinske gradske komisije.
On je istakao da ne vidi razlog zbog kojeg CIK BiH Republičkoj komisiji ne bi dostavio cetralni birački spisak za sprovođenje referenduma.
“Svi organi vlasti, sve državne institucije koje provode Izborni zakon su dužne dostaviti sve potrebne podatke Republičkoj komisiji, a posebno lokalni organi vlasti koji su dužni obezbijediti logističku i tehničku podršku”, pojasnio je Karan.
On je rekao da je moguće očekivati da supervizor za Brčko distrikt ne potpiše sporazum o održavanju referenduma na teritoriji distrikta iz nekih razloga, ali da je u tom smislu moguće održati referendum za one stanovnike Brčko distrikta koji imaju državljanstvo Republike Srpske.
Karan je dodao da postoje zakonske pretpostavke da Vlada Republike Srpske preko “Službenog glasnika Republike Srpske” mimo zakona o javnim nabavkama direktno izvrši štampanje glasačkih listića na osnovu specifikacije Republičke komisije.
Karan je rekao da će Republička komisija obavještavati javnost i sve građane Srpske o održavanju referenduma. “U predstavništvima Srpske u inostranstvu mi ćemo otvoriti mjesta za glasanje na referendumu”, istakao je Karan.
Karan je najavio da će druga sjednica Republičke komisije za sprovođenje referenduma o Danu Republike Srpske biti održana u ponedjeljak, 22. avgusta, s početkom u 12.00 časova. /srna