Karakter, obuka, oprema: Koliko je zahtjevan i koliko će koštati policijski konj

January 2, 2018, 4:32 pm

Informacija da će banjalučkim ulicama od idućeg ljeta patrolirati “laka konjica” izazvala je veliku pažnju građana.

Većina ih je oduševljena novom idejom policije, ali ima i onih koji na to ne gledaju blagonaklono. Međutim, ostalo je mnogo nejasnoća, pa i jedni i drugi pitaju kako će sve to funkcionisati i koliko koštati.

Ministar unutrašnjih poslova RS Dragan Lukač, koji je prije par dana najavio nabavku plemenitih životinja za potrebe Specijalne jedinice policije, već je ponudio odgovor na neka pitanja. On je pojasnio da nova jedinica “neće mnogo koštati”. Kaže da će dio grla dobiti iz ergele “Vučijak” iz Prnjavora, dok će im u nabavci drugog dijela ove “jedinice” pomoći kolege iz Srbije.

– Trebaju nam konji koji su još “tinejdžeri”, koji su mladi, pa ćemo ih lakše obučiti za naše potrebe – istakao je Lukač.

Karakteristike

Prilikom izbora konja traži se da budu visoki, ali i “hladne glave” kada je u pitanju temperament. Zatim slijedi njihova obuka, koja zavisi od karaktera konja. Postoji oni koji su nešto strašljiviji, pa se uvijek mora paziti kada se i za koje prilike oni izvode.

Prilikom obuke mlađi konj ide uz starije. To se radi zbog toga što se mladi konji ponekad prepadnu, ali kada je kraj njega stariji pripadnik vrste onda ga prati i zna šta mora raditi.

Životinje prilikom obuke prolaze veoma zahtjevne treninge. Tako osim kondicionih treninga, koji su skoro svakodnevni, oni moraju naučiti da ne reaguju na spoljne uticaje, kao što su gužve, sirene, razne eksplozije i slične stvari. Moraju često da budu izvođeni u šetnju i na jahanje, jer tako ostaju mirniji.

Kada je u pitanju ishrana, jedu zob, sjeno i sjeckane jabuke, a priprema se i posebna hrana sa kojom se nagrađuju kada dobro obave posao.

Zaštita

Iako izgledaju visoki i jaki, konji su jako osjetljivi, a prvenstveno njihove noge. Zbog toga svi imaju zaštite koje im se stavljaju na tetive, a koje su najsličnije kostobranima za fudbalere.

Postoji i posebna oprema, koja im se postavlja kada idu na događaje na kojima postoji mogućnost da u većom obimu bude narušen javni red i mir, kao što su fudbalske utakmice visokog rizika.

Smještaj za njih je obezbijeđen; policija im je već pripremila štalu, ali i veliki hangar u kojem će se obavljati obuka i trening.

Višestruka uloga

Za plemenite životinje biće zaduženi pripadnici najelitnije policijske jedinice. Šefovi će odobrati pripadnike Specijalne jedinice policije koji fizičkim karakteristikama ispunjavaju uslove, ali koji moraju biti i ljubitelji životinja.

Lukač je pojasnio da će uloga ove jedinice biti višestruka. Prva i najvažnija će da će pomagati u sprječavanju nereda, narušavanju javnog reda i mira, ali će svakako predstavljati i atrakciju.

Kada je u pitanju Banjaluka, gdje će za sada biti smještena ova jedinica, konjica će patrolirati gradom, dok će u parku “Mladen Stojanović” biti redovna straža ove jedinice.

Prosječni “radni staž” konja u policiji je oko 20 godina, ali ima i onih koji duže ostanu u službi.

(EuroBlic)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *