Karadžić: Zločin u Srebrenici nisu počinile regularne jedinice, već otuđeni pojedinci!

December 16, 2016, 7:33 am

Prvi predsjednik Republike Srpske i haški optuženik Radovan Karadžić tvrdi da se u Srebrenici nije dogodio genocid.

On je naveo da se tamo dogodio užasan zločin nad ratnim zarobljenima, ali ne i nad civilima, za koji su odgovorni “otuđeni pojedinci”.

U intervjuu za RTRS, koji će u cjelosti biti emitovan večeras, Karadžić kaže da se njegova odbrana snažno protivi tezama o bilo kakvom genocidu u Srebrenici, zato što to nedjelo nije počinila država, niti regularne jedinice, već nekoliko otuđenih ličnosti, koje su se sve držale u tajnosti.

Jedan svjedok je, kako navodi, u Hagu svjedočio da su on i nekoliko njegovih saučesnika to čuvali kao tajnu, čak i od neposrednog komandanta.

Bez obzira na ovu činjenicu, u Srebrenici se, kako tvrdi, desio užasan zločin nad ratnim zarobljenicima, ali ne i nad civilima.

“Ne može biti nikakvog opravdanja za to što se desilo, ali sve treba rasvjetliti i razumjeti.

To je nešto što su samo naši ondašnji neprijatelji mogli da požele da se desi.

Nijedan normalan Srbin ne bi želio da se nešto takvo počini u ime srpske strane, i svakako to nije učinjeno od strane normalne pameti”, rekao je Karadžić, prenio je portal RTRS.

Karadžić je otkrio da je u aprilu 1993. godine zaustavio Vojsku Republike Srpske da uđe u Srebrenicu, jer se plašio da se nešto slično može desiti, zbog 3.500 srpskih civilnih žrtava najokrutnijih zločina koje je počinila 28. divizija Armije RBiH.

Prvi predsjednik Srpske je govorio i o zločinima koje su Muslimani u Sarajevu pripisivali Srbima, svojoj žalbi na prvostepenu presudu, pismu koje uputio Savjetu bezbjednosti UN-a, svojim najznačajnijom dostignućima u ratnom i poratnom periodu, razlozima smrti haških optuženika, kako danas gleda na Republiku Srpsku i šta misli o pokušaju ukidanja Dana Republike Srpske.

Prvostepenom presudom haškog tribunala Karadžić je osuđen na 40 godina zbog ratnog zločina, a njegova odbrane je uložila žalbu.

 

(RTRS)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *