Karađorđevići neće dobiti dvorove

July 10, 2015, 9:31 am

“Dvorski kompleks na Dedinju neće biti vraćen, jer je zaštićen kao spomenik kulture”, rekao je za “Večernje novosti” direktor Agencije za restituciju Strahinja Sekulić.

Prije dva dana Viši sud u Beogradu rehabilitovao je princa Aleksandra Karađorđevića, čime su otklonjene pravne prepreke da ravnopravno sa ostalim nasljednicima traži imovinu koja je tzv. Kardeljevim ukazom iz 1947. oduzeta njegovoj porodici.

Za nasljednike kralja Petra i prinčeva Tomislava i Andreja, koji su na vrijeme podnijeli zahtjev za restituciju, ova imovina je bila nedostižna, zato što nisu imali pravosnažno rješenje o rehabilitaciji.

“Prva rasprava održaće se na jesen. Tek će se utvrditi šta Karađorđevićima može da se vrati u naturu, a šta obeštećenjem. Sve će biti urađeno u skladu sa zakonom”, kaže Sekulić.

“Zbog velikog interesovanja, sve rasprave o imovini Karađorđevića biće otvorene za javnost.”

Advokat Aleksandra Karađorđevića Đorđe Đurišić nije veliki optimista po pitanju imovine koja će prestolonasljedniku biti vraćena. Osim dokaza o rehabilitaciji, Agencija za restituciju traži još mnogo drugih dokumenata od kojih neki, čak, i ne postoje.

“Agencija traži rešenje o ostavinskoj raspravi posle smrti kralja Petra Drugog Karađorđevića i niz drugih papira, od kojih je za više od polovinu pronađen dokaz da ih nije ni bilo”, kaže Đurišić.

“Ali, postupak za vraćanje imovine isti je za Karađorđeviće kao i za sve druge”.

Imovina koja bi mogla biti vraćena Karađorđevićima vrijedna je na desetine miliona evra: kuće u beogradskim ulicama Patrijarha Dimitrija 52, Bulevaru kralja Aleksandra 24, Krunskoj 7, Sarajevskoj 37 i Abardarevoj 1.

Tu su i livade kod Sokobanje, rudnici, kao i namještaj i vrijedne umjetnine.

“Ono što je najatraktivnije, izuzeto je iz restitucije. To je dvorski kompleks na Dedinju”, smatra Đurišić.

“Sve ostalo je manje značajno. Ukoliko ovaj Zakon o restituciji ostane, Karađorđevići neće dobiti ništa značajno. Velika je verovatnoća da će naslednici biti obeštećeni sa po 500.000 evra”, prenosi B92.

Većina zgrada koje Karađorđevići potražuju je u međuvremenu promijenila vlasnike.

“Titov sef još nije otvoren u prisustvu članova porodice Karađorđević”, otkriva advokat Đurišić.

“Oni su tražili da vide da li je njihovo nasledstvo u trezoru Narodne banke, ali im to još nije omogućeno. Ukoliko se zaista utvrdi da su u sefu mnoge stvari koje su pripadale dinastiji Karađorđevića, posebno ordenje kraljice Marije, i druge kraljevske insignije, kao i dosta zlata, naslednici imaju puno pravo da traže da i se to vrati.”

 

(B92)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *