S početkom predizborne kampanje naglo se povećao broj zaraženih korona virusom, pa će, zbog novih mjera, partije skupove do 50 ljudi, morati da svedu na svega deset osoba.
Mjere koje su donesene zbog epidemije virusa korona do sada su mnogo promijenile tok kampanje i planove kandidata. Iako smo se svi mogli uvjeriti da ih mnogi do sada nisu poštovali, u strankama tvrde suprotno, govoreći da su sve aktivnosti prilagođene mjerama.
Od danas su na snazi nove mjere Republičkog štaba za vanredne situcaije kojim je predviđeno da se, između ostalog, ne smije okupljati više od deset osoba, kao i da se maske na otvorenom moraju nositi.
Zbog pogoršavanja epidemiološke situacije i sve većeg broja zaraženih, posebno u najvećem gradu Republike Srpske, SNSD je, iako je kampanju započeo skupom, sada odlučio da obustavi sve promotivne sktivnosti i skupove.
– Primarna briga mora biti briga za zdravlje stanovništva. Zbog pogoršane epidemiološke situacije u Banjaluci, gradski izborni štab Banjaluka je donio odluku da se obustave sve javne promotivne aktivnosti i skupove SNSD u gradu do 27. oktobra – poručio je kandidat za gradonačelnika Banjaluke Igor Radojičić, te pozvao i ostale političke subjekte da zbog interese i zdravlja ljudi obustave skupove.
Šta o tome misle u ostalim političkim partijama? Kakve su planove imali i da li će im pogoršana situaciji poremetiti predizbrne aktivnosti?
Predsjednik SPS, Goran Selak, tvrdi da je ova partija svoje aktivnosti prilagodila novonastalom stanju još od samog osnivanja partije.
– Okolnosti su takve da je na prvom mjestu zaštita zdravlja ljudi, a sve ostalo je manji prioritet, uključujući i partijske i predizborne aktivnosti. Imamo zdravu priču i dobre ideje i nije neophodno da organizujemo skupove od više hiljada ljudi, pogotovo iz razloga što današnja tehnologija omogućava i direktnu i masovnu komunikaciju – rekao je Selak.
Za razliku od SPS, nova odluka republičkog štaba uticaće na planove PDP u Banjaluci, jer su, kako nam je objasnio kandidat za gradonačelnika Draško Stanivuković, već danas otkazali tri najavljena “mini skupa”.
Iako postoje mjere Republičkog štaba, niko nije precizirao kako se političke partije trebaju ponašati, pa je na ovu temu prijedlog stigao iz DEMOS.
Predsjednik Odbora za zdravstvo DEMOS, Miloš Kos, je naglasio da je u ovakvoj situaciji najvažnije sačuvati zdravlje i život stanovništva.
– Pozivam sve predsjednike odbora za zdravstvo u drugim političkim strankama da zajedničkim snagama utvrdimo i definišemo mjere, koje će omogućiti vođenje predizborne kampanje i sprovođenje izbornog procesa, bez ugrožavanja zdravlja naših građana i birača. Pored epidemioloških, smatram neophodnim da se utvrde i određene političke mjere, kako bi ovaj izborni proces priveli kraju – naveo je Kos i predložio da DEMOS bude domaćin tog sastanka koji bi trebalo održati u narednih nekoliko dana.