13.00 – U sukobima u Kumanovu poginula su tri makedonska policajca, dok ih je 12 ranjeno. Strahuje se da je broj žrtava veći. Kumanovo nadleću policijski helikopteri.
12.55 – U pogranični pojas ka Makedoniji Srbija je poslala dodatne snage bezbednosti.
11.49 – Nekadašnji komandant Oslobodilačke nacionalne armije, Ali Ahmeti pozvao građamne Kumanova da ostanu smireni i ne nasedaju na provokacije. Destabilizacija Makedonije nije u interesu Albanaca, navodi se u saopštenju njegove stranke, Demokratske unije za integracije.
11.30 – Zaustavljen saobraćaj na autoputu Beograd-Skoplje. koji prolazi kroz Kumanovo, javljaju makedonski mediji.
11.05 – U Kumanovo pristižu novi odredi policije.
10.30 – Povređeni policajci prebačeni u kumanovsku bolnicu, a četiri teže povređena policajca transportovano je u Skoplje.
9.55 – Makedonski specijalci opkolili Kumanovo.
Makedonski specijalci sukobili su se jutros sa pripadnicima naoružane grupe koja već danima “patrolira” brdima oko Kumanova. Trojica pripadnika makedonskih snaga bezbednosti su poginula, a 12 ih je ranjeno. Strahuje se da bi broj žrtava mogao da bude veći.
Makedonski mediji javljaju da su specijalne jedinice policije od jutros na ulicama Kumanova, a od pet časova čula se jaka pucnjava iz automatskog oružja.
Portoarol makedonske policije Ivo Kotevski rekao je da neće saopštavati informacije o ranjenim ili uhapšenim dok akcija traje.
Albanski mediji iz Kumanova su, pak, objavili da je policija od jutros uhapsila nekoliko Albanaca. Nema informacija o eventualnim žrtvama među pripadnicima oružane grupe.
Građanima je naređeno da ne napuštaju svoje domove dok traje akcija kojoj se priključuju novi odredi policije.
Kumanovo, koje od Skoplja udaljeno 40 kilometara i nalazi se blizu severne makedonske granice sa Srbijom i Kosovom, nadleću helikopteri, prenose mediji.
Iako se nekoliko naoružanih grupa od početka sedmice pojavilo u okolini Kumanova i Kičeva, još niko sa sigurnišću ne zna ko ih predvodi i kakvi su im ciljevi.
Makedonska policija je poslednjih dana učestalo patrolirala po okolini Kumanova, posebno oko Lipkova, ali nije bilo izveštaja o sukobima. U selu Tanuševci, nedaleko od Kumanova, počeo je sukob 2001. godine.
U toj oblasti živi velika zajednica etničkih Albanaca. Albanska manjina čini četvrtinu od ukupno dva miliona stanovnika Makedonije.
RTS