U odnosu na zemlje EU, kao i na evrozonu u cjelini, građani BiH su na kredite opterećeni kamatama koje su veće i do 50 odsto.
Prema podacima Centralne banke BiH na njihovom sajtu, u periodu od početka 2012. do kraja 2014. godine građani su na potrošačke kredite dobijali kamatne stope između gotovo devet odsto do nešto više od sedam odsto, dok su nesubvencionisani stambeni krediti plaćani kamatama između šest i sedam odsto.
Ni krediti za privredu nisu bili po mnogo nižim kamatnim stopama. Prema podacima Centralne banke, kamate na kredite na iznose preko milion maraka su se kretale između šest i sedam odsto. Kamatne stope su na sličnom nivou i danas.
Poređenja radi, prema podacima Evropske centralne banke, kamatne stope na potrošnju u evrozoni su se u istom periodu kretale između 4,9 i šest odsto, dok su stambeni krediti bili na nivou kamate od 2,5 do 3,5 odsto.
Gledano po nekim zemljama, u Njemačkoj su u januaru 2012. godine kamate na stambene kredite iznosile 3,46 odsto i stalno su padale, da bi u decembru 2014. godine iznosile 2,13 odsto i nastavile padati. Potrošački krediti su se u istom periodu kretali na nivou kamate od oko pet odsto.
U Holandiji su kamate na stambene kredite u januaru 2012. iznosile 4,5 odsto, da bi krajem 2014. bile na nivou 3,1 odsto i nastavile padati i u narednom periodu. U Austriji su se kamate na stambene kredite u istom periodu kretale na nivou između dva i 2,5 odsto, dok su za potrošnju Austrijanci plaćali kamate od oko 4,5 od
Slično je i u Sloveniji – kamate na stambene kredite su iznosile oko 2,5 odsto, dok su potrošački krediti bili na nešto višem nivou kamate, koje su iznosile između sedam i 7,5 odsto.
Jedna od zemalja u kojoj su potrošački krediti bili na višem nivou od BiH je Grčka koju je u to vrijeme potresala ekonomska i finansijska kriza.
Izvor: Nezavisne novine