Napadi na nastavnike i profesore, medicinske sestre, doktore i novinare, postali su svakodnevnica u našem društvu. Na kraju je sve kulminiralo ubistvom i ranjavanjem policajaca u Bosankoj Krupi. Zbog svega toga ponovo se otvorilo pitanje, da li treba pooštriti kazne za napade na osobe koje obavljaju poslove od javnog značaja ili su postojeće već dovoljne. U Parlament Republike Srpske stižu dvije inicijative koje imaju za cilj veću zaštitu novinara, medicinara i prosvjetara.
Posljednja dva napada u Bratuncu i Bijeljini, gdje su se na meti napadača našli doktorka i nastavnica, a zatim ubistvo i ranjavanje policajaca u Bosankoj Krupi upalili su alarm da se nešto mora raditi na zaštiti lica koja obavljaju poslove od javnog značaja. Ovo je bio okidač i za pravnika iz Banjaluke, Milka Grmušu da na protokol Narodne skupštine Republike Srpske preda inicijativu za donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika RS.
Sličnu inicijativu prema Parlamentu Republike Srpske najavili su prosvjetari. Kažu dogorjelo je do nokata.
Ako je suditi po izjavama parlamentaraca, navedene inicijative bi mogle dobiti zeleno svjetlo. Nenad Stevandić, inače ljekar po struci, smatra da je potrebna veća zaštita medicinara.
Strožija kaznenena politika za napadače je neophodna, slažu se i novinari koji su nerijetko na meti neistomišljenika.
Usvajanje zakona koji će štititi lica koja obavljaju poslove od javnog značaja bila bi pobjeda svih normalnih ljudi u ovoj zemlji, kažu inicijatori koji traže podršku stručne javnosti. Za sada je ozbiljnija podrška stigla samo u vidu protesta zaposlenih u Domu zdravlja u Bratuncu a sličan skup su za srijedu zakazali i prosvjetari u Bijeljini, pod nazivom “Stop nasilju nad prosvjetnim radnicima”.
(Tekst i foto: TV K3)