Republika Srpska bi tokom 2026. godine mogla imati prosječnu platu od 1.000 evra. Tako su barem najavili predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i predsjednik Vlade Srpske Radovan Višković. Može li se obistiniti ovaj, ambiciozan cilj vlasti u Srpskoj ? Da li će građanima sa tom platom biti bolje, ukoliko se istovremeno uzme u obzir da trend rasta cijena hrane u BiH ne jenjava. Podaci kažu da ni dvije plate ne mogu pokriti troškove potrošačke korpe.
Iako je, kako kaže predsjednik Srpske Milorad Dodik, ranije bilo gotovo nezamislivo, Republika Srpska danas ima prosječnu platu od 1.400KM. Dodik kaže – u narednim godinama, taj iznos biće i veći.
“Nisu tačne stalne tvrdnje opozicije da će Republika Srpska bankrotirati. Budžet Republike Srpske u odnosu na ostvarenje za prošlu godinu veći je za 18 odsto, dok prosječna plata u Srpskoj iznosi 1.400 KM ili 700 evra, što je bilo nezamislivo prije nekoliko godina”, naveo je, Dodik, poručujući da će narod u Srpskoj 2026. godine imati prosječnu platu 1.000 evra.
Optimističan i predsjednik Vlade Radovan Višković. Srpska bi kaže, već imala taj iznos prosječne plate da su se neke kockice složile.
“Kada smo prije nekoliko godina rekli da će prosječna plata u Republici Srpskoj biti 1.000 KM, mnogi su to omalovažavali i nisu vjerovali da ćemo uspjeti. Prosječna plata bi bila i veća od 1.000 evra da je prije 15 godina dobijen gasovod i dvije gasne elektrane po 600 megavata, kako je bilo predviđeno projektom i za šta su bile obezbijeđene finansije”, naglasio je Višković.
Građani su se odavno prestali nadati boljem. Mnogi nisu htjeli pred kamere, ali saglasni da sa današnjom prosječnom platom može da se preživi pola mjeseca.
Hrana je najveći problem sa kojim se suočavaju građani, ne u smislu njene nestašice, već isključivo u smislu cijena, koje, uprkos pokušajima da se na neki način ograniče ili snize, i dalje imaju trend rasta. Tako je Sindikalna potrošačka korpa za mjesec maj iznosila 2.613KM i prosječna plata je pokriva sa 53,58 odsto.
„Porodice u Republici Srpskoj najviše su novca trošile na prehranu – 1.185 KM. Za stanovanje i komunalne usluge bilo je potrebno izdvojiti 650 KM, za prevoz 226 KM, nabavka odjeće i obuće koštala je 203 KM, dok je za tekuće održavanje domaćinstva u aprilu mjesecu bilo potrebno izdvojiti 146 KM”, kažu iz Saveza sindikata Republike Srpske.
Iz Udruženja za zaštitu potrošača “Toper” iz Doboja kažu, nalazimo se u duplom problemu. Vlada donosi određene programe, koji, kaže predsjednica Udruženja Snežana Šešlija, ostaju na nivou sedmica. Ulaskom u prodavnicu, doživljavamo, navodi, pravi šok.
Šešlija kaže, građani se pitaju, na koji način kontrolisati rast cijena, i to bez osnova. Jer, u konačnom, ni dvije prosječne plate ne mogu pokriti troškove potrošačke korpe. Riječ je inače o minimalnim troškovima života jedne, četveročlane porodice.
(Tekst i foto: TV K3)