Kako trošiti, a u isto vrijeme i štedjeti

November 9, 2021, 8:25 am

Zapisivanje troškova i potreba je uvijek dobra odluka

Veći dio života provedemo radeći kako bismo zaradili novac koji nam je neophodan za život. U priči o novcu uvijek se negdje spomene i štednja, koja se označava kao nešto važno i neophodno u životu.

Većina nas u ranijim godinama života ima kasice u koje odvajamo sitniš koji dobijemo kao kusur, ali prava štednja uglavnom počinje u nekim zrelijim godinama.

Mnogo je načina na koje možemo organizovati svoju štednju, ali je za početak najbolje početi s manjim iznosima, jer ukoliko odmah sebi zadate cilj da odvajate veći iznos, poslije će vam biti teže povećavati taj iznos.

Onima koji štede novac predstavlja sredstvo, a ne cilj i znaju da je uživanje u životu i čarima kupovine moguće i ako štednja ne ispašta. U nastavku je nekoliko praktičnih savjeta zbog kojih biste mogli promijeniti pristup novcu i usvojiti zdravije finansijske navike.

Realne i nerealne potrebe i želje

U vremenu u kojem živimo, kada nas sa svih strana zatrpavaju raznim reklamama, normalno je da se u nama javlja želja za kupovinom i probavanjem svega novog što se pojavi. Ako dozvolimo da nas povede euforija probavanja novih stvari, dovest ćemo se u situaciju da ćemo već od sredine mjeseca biti u stisci kada je riječ o novcu. Činjenica je da se štednja često zanemaruje pod raznim izgovorima, a pogotovo o štednji malo razmišljamo dok smo mlađi, kada nam starost djeluje predaleko, a ideja o štednji za starije dane preuranjena.

Ako pitate bogate ljude o novcu, reći će vam da dobro znaju odakle on dolazi i gdje odlazi. Korisno je imati excel tabelu kojoj ćete lako pristupiti i preko pametnog telefona gdje god se nalazili i imati brzi uvid u sredstva kojima raspolažete. Kategorizujte troškove po prioritetima kako biste stvorili jasniju sliku o stvarima koje su potreba, i onima koje su tek želja i zapamtite da vaše navike nisu kao tuđe i ne upoređujte svoje finansijske mogućnosti ni sa kim drugim.

Granice

Vrijeme praznika i darivanja je pred nama, stoga nije rano da već počnemo planirati i odvajati novac da praznični period ne bismo dočekali praznog novčanika. Kako biste planiranje uspješno izveli, stavite na papir koliko novca imate na raspolaganju i šta sve i kome želite kupiti. Na taj način možete pratiti potrošnju čak i najmanjih stvari, a na kraju dana biste se mogli iznenaditi koliko novca se potroši na bespotrebne stvari. Što se tiče predstojećih praznika, zapamtite da je mnogo bolji poklon onaj koji je od srca i ima neko značenje, posvetu, od onog koji je plaćen mnogo, a nema nikakvo sentimentalno značenje.

Kupovina bez dugova

Iako kreditne kartice pružaju osjećaj sigurnosti, pogotovo kada putujemo, dokazano je da ljudi koji plaćaju karticama troše mnogo više. Zašto kupovati na dug? Ovdje ne govorimo o velikim iznosima poput registracije auta ili kredita za otplatu stana. Obnovu garderobe ili nabavku u supermarketu uz dobar budžet i spisak kupovine plaćajte papirnatim novcem. Jedan trik koji će vam potvrditi dobre štediše je da ne gledaju previše televizijskih programa. Vrijeme na kauču ispred ekrana obilježeno je dugim reklamama o novim proizvodima, akcijama, putovanjima… koje podsvjesno šalju poruku kako nam baš to treba. Osim što ćete uštedjeti na računu za struju i kvalitetnije iskoristiti slobodno vrijeme, lakše ćete trenirati razlikovanje između potreba i želja.

Pravilo 30 dana

Pripremanje obroka kod kuće stvar je zdravih navika, ali i štednje. Mnogo novca troši se za kafe i hranu koju naručujemo na poslu, a sve to je mnogo i ukusnije i bolje, ali i jeftinije ako ponesemo od kuće. Novac koji biste inače potrošili na ručkove i pića probajte jedan mjesec ostavljati sa strane za sve ono što sebi želite priuštiti, a da ne dirate ušteđevinu koju imate. Pratite sniženja i akcije, jer i na taj način možete uštedjeti dosta novca kupujući hranu i proizvode po nižim cijenama. Ukoliko ispoštujete pravilo od 30 dana, vidjet ćete da je to dobra odluka i da vam se štednja povećava jer ste kontrolisali svoje troškove, kupovali na sniženjima i ostavljali sa strane novac koji biste trošili na nešto što vam u tom trenutku nije neophodno.

Klix

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *