Dok se smiruju političke tenzije između BiH i Hrvatske, u drugi plan pada činjenica da su Šefik Džaferović i Željko Komšić ishitreno i žestoko reagovali na izjavu Kolinde Grabar Kitarović za koju se ispostavilo da je bila lažna.
Mada je hrvatska predsjednica demantovala da je rekla da je „BiH podijeljeno društvo pod kontrolom militantnog islama“, hrvatski i bošnjači članovi Predsjedništva nisu joj se izvinili zbog toga što su na nju „opleli“ drvljem i kamenje – Džaferović je sve povezao sa „udruženim zločinačkim poduhvatom“, dok je Željko Komšić poručilo da je „nestabilna Kolinda Grabar Kitarović, a ne BiH“.
Da nešto nije bilo uredu u izjavi hrvatske predsjednice, koju je prenio Jerusalim post, moglo se vidjeti odmah nakon čitanja njene orignalne verzije u kojoj nije bilo jasno da li je Kolinda govorila o migrantima ili o poličkom rukovodstvu BiH.
Međutim, to je bilo sumnjivo samo medijima u BiH i Hrvatskoj koji su naknadno od novinarke i kabineta hrvatske predsjednice tražili pojašnjenje, ali ne i najvišim funkcionerima BiH i njihovim brojnim savjetnicima. Postavlja se pitanje da li su na ovom primjeru pokazali politički amaterizam, ili ih namjerno nije zanimalo da li je izjava Grabar Kitarović zaista tačna, po principu: hajde da se svađamo radi svađe.
Politički analitičari smatraju da ima i jednog i drugog.
– To brzanje s reakcijama na neke neprovjerene vijesti, insinuacije, može da dovede o toga da se izazovu dodatne turbulencije na našoj već uzburkanoj političkoj sceni, a to je posljednje što nam treba – kaže za Srpskainfo član stručnog tima Instituta za društveno – politička istraživanja iz Mostara Milan Sitarski.
Kao drugo, dodaje on, političari koji reaguju na neprovjerene informacije umanjuju sopstveni kredibilitet pred međunarodnom javnošću.
– Drugo je pitanje da li neki među tim političkim ličnostima ustvari žele namjerno da reaguju na neprovjerene vijesti i praktično dodaju još jednu negativnu konotaciju sadržaju lažnih vijesti. Možda je to neka predstava za sopstveno biračko tijelo, ali, to je krajnje neodgovorno prema funkcijama koje obavljaju i prema BiH – zaključuje Sitarski.
Stručnjak za politički marketing iz Beograda Cvijetin Milivojević smatra da Komšiću i Džaferoviću uopšte nije bilo važno da li su Kolindine riječi bile tačno prenesene ili ne, jer su željeli da napadom na nju postignu nekoliko ciljeva. Jedan od njih je da se, napadom na politički vrh Hrvatske, pokuša diskreditovati HDZ u BiH. Milivojević smatra da je to potpuno nerazumno jer hrvatski HDZ često „drži na uzdi“ Dragana Čovića u BiH, čak i onda kada bi možda bilo logično da ga puste da reaguje sa stanovišta hrvatskih interesa u BiH.
– To je takođe jedna vrsta političke netaktičnosti, manjka političke mudrosti jer je Hrvatska članica EU i neophodna je BiH ako razmišlja o bilo kakvoj vrsti evrointegracija – dodaje Milivojević.
Kaže da sa stanovišta političke propagande može da razumije samo reakciju Komšića jer je on u stalnoj potrebi dokazivanja svojim glasačima, uglavnom Bošnjacima. Budući da se predstavlja kao jedini građanski političar u BiH i da njegovi glasači BiH vide kao Jugoslaviju u kojoj su oni hegemoni (kao što su za to optuživali Srbe u bivšoj državi) Milivojević kaže da je vjerovatno da im se sviđa način na koji Komšić govori.
– Nisam pristalica teorija zavjere, ali sve ovo bi moglo da bude neka vrsta igranke pred formiranja Savjeta ministara. U ovom trenutku ta loptica je avliji Komšića i Džaferovića. Hrvati su izašli na prethodne izbore u BiH uprkos izbornom inženjeringu. Oni neće još dugo imati strpljenja u zahtjevu da im drugi ne biraju političke predstavnike. Izbor Savjeta ministara je prvi veliki test ko u BiH želi BiH. Izgleda da oni koji je najviše brane, čini sve da iritiraju one bez kojih BiH ne može. To su Srbi i Hrvati. Imali smo jedno vrijeme sličnu kampanju Džaferovića i Komšića protiv političkog Beograda, sada su se okrenuli ka Zagrebu, a od dobre volje Hvata i Srba, odnosno Hrvatske i Srbije kao potpisnica Dejtonskog sporazuma, zavisi budućnost BiH – zaključuje Milivojević.
Politička anlitičarka iz Sarajeva Ivana Marić naglašava da su mnogi povjerovali da je istinito prenesena izjava Kolinde Grabar Kitarović jer je ona i ranije davala slične izjave o BiH.
– Međutim, ako je ona takva, to nije opravdanje našim političarima da reaguju na isti način, možda čak i gore. Morali bi da sačuvaju diplomatski riječnik i ponašanje. Trebalo je da urade ono što je Komšić tek naknadno uradio – pozvao hrvatskog ambasadora na razgovor. Ali, računajući da ni pojedini naši političari nisu ništa bolji od hrvatske predsjednice, njihova je reakcija bila očekivana. Znamo da kritikovanje hrvatskih političara donosi dodatne poene, samo su iskoristili nabačenu loptu i poentirali. Manje im je bitno da li je to istina, ili ne. Isto tako, i gospođa Kitarović je kasno demantovala izjavu. Ako nije bilo tako, morala je to odmah da demantuje, a ne da pusti cijeli dan. To je igra koja svima donosi poene i unosi razdor među građane BiH i Hrvatske – kaže Marićeva.
Srpskainfo