Ukoliko se pridržavate režima regularne zdrave ishrane i povremenog vježbanja, ali se konstantno osjećate tromo i naduto – vjerovatno imate problem usporenog metabolizma.
Usporen metabolizam signalizira da tijelo ne može dovoljno brzo da pretvori količinu unijete hrane u energiju, što nerijetko dovodi do problema sa varenjem, gojaznošću, dijabetesom, ali i sa hormonalnim disbalansom.
Naš metabolizam je u vrhuncu u toku prve godine života, jer onda sagorijevamo najviše kalorija, a od tada do 20. godine se postepeno smanjuje za 3% godišnje. Ono što mnoge studije ne ističu jeste da od 20. do 60. godine naš metabolizam stagnira, što znači da vrlo lako mogu nastati problemi unutar crijevne flore, te je potrebno da na prirodan način ubrzate metabolizam.
U nastavku teksta otkrijte na koje sve načine možemo prirodno povećati bazalnu metaboličku stopu organizma i tako izbjeći čitav niz stomačnih teskoba.
#1 Uvrstite probiotik u ishranu kako biste pokrenuli metabolizam
Ubrzavanje metabolizma i održavanje crijevne flore zdravom je ono za šta je probiotik najbolji – zahvaljujući dobrim bakterijama koje se prirodno mogu pronaći u mliječnim proizvodima, možete pospiješiti rad vašeg digestivnog trakta.
Prije nego što se odlučite za suplemente i probiotik u kapsulama, stručnjaci najpre savjetuju da pokušate prirodno da ga uneste – i to konzumacijom namirnica koje sadrže dobre bakterije kako biste poboljšali rad probavnog sistema.
Istraživanje Kanadskog insituta za zdravlje je pokazalo da dijeta sa visokom koncentracijom kalcijuma značajno podstiče gubitak masnoća, čak 42% više nego ishrana bez ovog minerala, kao i da umanjuje šansu od razvitka metaboličkog sindroma.
Mliječne namirnice koje su bogate kalcijumom poput jogurta, mlijeka i niskokaloričnih sireva, mogu bespogovorno da utiču na povećanje bazalne metaboličke stope. Kako bi se postigao balans u crvenoj flori, savjetuje se da unesete dovoljnu količinu probiotske kulture – na primjer 500ml kvalitetnog jogurta u toku dana dokazano pozitivno utiče na varenje.
#2 Pijte više tečnosti za optimalan metabolizam
Voda ima ogroman zdravstveni benefit za gotovo svaki tjelesni proces, a nerijetko je ona i jedan od njegovih glavnih pokretača. Nedeovoljnom konzumacijom tečnosti, vaš organizam biva sve usporeniji što dovodi do brojnih problema unutar probavnog trakta. Istraživanje je pokazalo da neunošenjem željene količine vode u organizam, smanjujete sagorijevanje kalorija za 2%.
U javnosti postoji mit da treba unijeti minimum 2 litre vode dnevno, međutim to ne podrazumijeva da morate nužno popiti toliku količinu vode. Tečnost dodatno možete unijeti i konzumacijom sirovog voća i povrća koji sadrže dosta vode (krastavac, paradajz, lubenica, dinja,…) ili kroz različita variva, supe, potaže i čorbe.
#3 Konzumirajte sledeće namirnice
Napitak sa kofeinom – bilo da se odlučite za domaću kafu, americano, crni ili zeleni čaj, kofein u namirnicama će pozamašno uticati na poboljšanje bazalne metaboličke stope. Studija u američkom časopisu Clinical Nutrition je objavila da kofein podstiče oksidaciju masti i da 100mg (jedna šoljica) kafe dnevno ubrzava metabolizam za 3 do 4%.
Cimet ili đumbir – obe začinske namirnice podstiču zagrijavanje unutrar organizma i podstiču proces ubrzavanja metabolizma. Cimet je bogat moćnim antioksidantom, fenolom, koji efektivno štiti organizam od različitih gljivičnih infekcija, a ujedno i stimuliše probavu i varenje. Đumbir posjeduje antibakterijska svojstva koja mogu sprečiti nagomilavanje bakterija ešerihije koli u crijevima. Oba začina možete dodati u ovsenu kašu, grčki jogurt sa voćem, čaj, kafu, …
Citrusno voće – limun, limeta i grejpfrut se koriste širom svijeta kako bi pospiješili varenje i stimulisali detoksifikaciju organizma. Zahvaljujući visokoj koncentraciji vitamina C, ove namirnice su idealne ukoliko tražite način da dodatno ubrzate varenje i ujedno očistite tijelo od nagomilanih štetnih materija. Nerijetko se savjetuje da vitamin C uparite sa vitaminom D i tako ojačate imuni sistem organizma, a ujedno i digestivni trakt.
#4 Spavajte minimum 7h
Manjak kvalitetnog zna može značajno narušiti balans u organizmu. Zbog današnjeg urbanog načina života, mnogi ljudi odlažu spavanje usljed obaveza ili nekog vida zabave, a pritom misle da će moći da ga nadoknade ukoliko imaju više dremki u toku dana.
Međutim, ako zamijenite noćni odmor dnevnom dremkom, vi remetite normalni 24-časovni telesni ritam i tako vaše tijelo izlažete određenom tipu stresa. Dugoročno izlaganje stresu će imati za posljedicu usporen metabolizam, povećanje apetita i potreba za konzumacijom viška šećera, gdje kao krajni ishod imamo potencijalnu pojavu dijabetesa tipa 2 i gojaznost kod osobe.
#5 Jedite više hranu bogatu vlaknom
Hrana bogata vlaknom poput jabuka, ovasa, hmelja, kokosa i avokada su ključ zdravog probavnog trakta, a samim tim i brzog metabolizma. Biljna vlakna u ishrani uključuju višestruke benefite po zdravlje, pa tako doprinose održavanju optimalne telesne težine, sprečavaju dijabetes, kandidu, gljivice, i utiču na regulaciju šećera u krvi.
Ove namirnice se podvode pod “čistom hranom” jer su bogate kompleksnim ugljenim-hidratima, što uzrokuje da se sporije razlučuju u organizmu, odnosno da je potrebna veća količina energije kako bi se proces finalizirao – što dovodi do veće metaboličke stope.
Nadamo se da vam je ovaj tekst bio korisan, koliko i informativan, te da ćete od sada primjenjivati ove trikove kako biste uspješno