Veliki broj pasa na našim prostorima uživa u njuškanju po dvorištu tokom cijele godine. Iako dvorišni psi, koji svoje vrijeme provode napolju, odrastanjem razviju prilično otporan imunitet, hladni meseci i dalje predstavljaju rizičan period po njihovo zdravlje.
Boksevi ili kavezi za pse, iako izuzetno korisni kao skrovište za održavanje toplote, nisu dovoljni za utopljavanje ljubimca u dvorištu tokom zime. Adekvatna njega vašeg dvorišnog psa tokom zime podrazumijeva nešto više pažnje.
U daljem tekstu pronađite nekoliko korisnih informacija o psima i njihovom pravilnom odgoju tokom zime, kao i par savjeta koji će vam pomoći da vaš ljubimac uživa u zimskim radostima u dvorištu – zdrav i bezbedan.
Psi i hladno vrijeme – da li psi mogu da se prehlade?
Baš kao ljudi, psi se mogu prehladiti i prekomjernim izlaganjem hladnoći “zaraditi” mnogobrojne zdravstvene tegobe. Iako je krzno psa dobar izolator temperature, hladnoća ipak može izazvati drastičan pad imuniteta kod četvoronožnih prijatelja.
Kao rezultat toga se može javiti čitav niz problema poput artritisa i drugih problema sa zglobovima i kukovima, viroze, tegobe uha, problema u srčanom radu, itd. Psi tokom zime jednostavno imaju specifične potrebe.
Ozbiljnost reakcije organizma psa na hladnoću će se razlikovati među vrstama. Rase koje su otpornije na hladnoću su one koji imaju bogatu dugu dlaku i poddlaku, kao i one generalno otpornijeg imuniteta poput mješanaca.
Šta možete učiniti da hladni dani vašem ljubimcu budu prijatniji?
Kako bi vaš ljubimac bio očuvanog zdravlja, važno je da se na vrijeme informišete i pripremite za narednu zimsku sezonu. Za vas svmo izdvojili nekoliko osnovnih savjeta koji će vam pomoći da obezbijedite sve potrebne uslove za vašeg dvorišnog psa.
#1 Toplo mjesto za odmor – udobno skrovište tokom hladnih dana
Ukoliko niste u mogućnosti da vašem psu tokom hladnih dana pružite skroviše koje ima grijanje – poput garaže ili ostave, izuzetno je važno da mu obezbijedite kućicu koja će omogućiti ljubimcu da se zgrije tokom dana.
Važno je da kućica bude od izdržljivog materijala sa dobrom izolacijom. Vodite računa o tome da nije pozicionirana na udaru vjetra, kao i da je unutrašnjojs kućiće dobro zaklonjena od kiše i snijega.
Unutar kućiće postavite meku prostirku na kojoj će pas ležati – ona nikako ne sme biti mokra, jer takva gubi svojstvo toplotne izolacije. Kao prostirku možete da iskoristite ćebe ili pak sijeno i slamu.
#2 Pravilna ishrana pasa tokom zime – kako do jačeg imuniteta?
Tokom zime, dvorišni pas troši više kalorija, pa mu je neophodna “jača” hrana koja će mu obezbediti više hranljivih materija. Važno je da ishranu psa uskladite sa stepenom njegove fizičke aktivnosti, kako ni biste povećanim porcijama obroka izazvali gojaznost kod psa.
Imajte u vidu da psi najčešće jedu koliko god ima hrane prije njima, pa je zato gojaznost kod pasa jedna od čestih zdravstvenih tegoba, koja prema poslednjim istraživanjima pogađa više od polovine pasa u Srbiji.
Najbolje bi bilo da se oko količine hrane u porciji obroka konsultujete sa odabranim veterinarom, koji će vam uz stručno mišljenje konkretno za vašeg psa reći idealnu količinu i vrstu hrane – u skladu sa uzrastom i telesnom težinom vašeg ljubimca.
#3 Fizička aktivnost – očuvanje zdravlja kroz zabavu
Tokom zime, psi imaju tendenciju da se goje ukoliko nemaju dovoljno fizičke aktivnosti. Do ovog problema dolazi posebno ukoliko dvorišni pas ima ograničeno kretanje i unutar samog dvorišta.
Fizička aktivnost ima mnogobrojne benefite po fizičko, ali i psihičko zdravlje psa. Zato je od ključnog značaja da obezbijedite vašem ljubimcu dovoljno fizičke aktivnosti kroz igru i redovnu šetnju.
Šetnja sa vašim ljubimcem će probuditi njegova čula i istraživački duh, a pronalaženje novih ruta za šetnju će tokom praznika, koji neretko podrazumijevaju nezdrave navike, koristiti i očuvanju vašeg zdravlja.
Takođe, pas je društvena životinja, pa je kao ljubimac izrazito vezan za svog vlasnika. Kako tokom zime rado provodimo vrijeme ušuškani u toplini doma, potrudite se da uprkos tome, vaše zajedničko vrijeme sa ljubimcem ne izostaje. Napravite od zajedničkog druženja obavezu koja vas opušta – poput učenja novih trikova sa vašim ljubimcem.
#4 Šta podrazumijeva adektvatna higijena psa tokom zime?
Pravilna higijena psa tokom zime se ne razlikuje posebno u odnosu na onu koja važi ostatak godine, sem što je važno da obratite pažnju na dijelove tela koji su najizloženiji uticaju zime – poput nježnih šapa psa ili dlaka i koža oko usta.
Takođe, važno je da kućicu psa i njeno okruženje održavate urednom i čistom, uz redovno mijenjanje prostirke unutar kućice. Sredstvo kojim čistite kućiću ljubimca treba da bude dovoljno delotvorno, ali i bezbijedno za vašeg ljubimca. Zato je najbolje upotrebljavati proizvode za čišćenje specijalno namijenjene upotrebi za dezinfekciju prostora u kojem borave kućni ljubimci.
O samoj izdržljivosti organizma pasa ne postoje određena pravila kada je riječ o niskim temperaturama. Ono što je sigurno je da su neke rase genetski otpornije na iste, dok su druge podložne drastičnom padu imuniteta tokom hladnih dana.
Pravilno negovan pas može bezbijedno prebroditi zimu, pa se nadamo da smo vam ovim kratkim vodičem pomogli da se na vrijeme pripremite za narednu zimsku sezonu sa vašim četvoronožnim prijateljem.