Grad koji je gotovo pola vijeka bio podijeljen na istočni i zapadni, grad čiji je zid dijelio stanovnike punih 28 godina, danas je sjajno mesto za zabavu, kulturu i istoriju. Njemačka prestonica ima i svoju mračnu stranu…
Više od 40 godina, ozloglašena istočnonjemačka tajna služba Štazi špijunirala je svoje građane (ako još uvek niste, pogledajte sjajan nemački film “Život drugih”).
Srećom, ljudi već dugo žive slobodno, ali je zaostavština tog vremena dijelom je i dalje sačuvana.
Ako želite da osjetite dijelić života sa “one strane zida”, posjetite sjedište Štazija, danas pretvoreno u DDR muzej.
Tamo ćete saznati sve o životu u Istočnoj Njemačkoj, moći da vidite kako su se provodili slobodni dani, šta se gledalo na televiziji i koje su se novine čitale, ali i da bar na trenutak iskusite zatvorsku ćeliju.
Za sve ljubitelje istorije taj interaktivni muzej je nezaobilazno mjesto.
Poslije obilaska muzeja, vrijeme je za “Čekpoint Čarli”, koji je nekad služio kao mjesto na kojem se prelazilo sa istoka na zapad i obrnuto. Prelaz je i danas očuvan, samo što na njemu više nema pravih vojnika, ali uvjek ima onih koji ih glume čuvajući tako “stari običaj”.
Odmah do “čekpointa” nalazi se i muzej, u koji nije obavezno zaviriti. Krenite da šetate uza zid, čiji su veliki dijelovi još uvek očuvani.
Poslije zida, vrijeme je za povratak u doba nacizma. Na mjestu nekadašnjeg sjedišta Gestapoa, smješten se besplatni muzej nazvan “Topografija terora”.
Muzej je i više nego šokantan podsjetnik da se nikad više ništa slično ne smije ponoviti.
Poslije strahota nacističkog režima prošetajte do obližnjeg spomenika žrtvama holokausta. Napravljen je od preko 2.000 kamenih blokova različite veličine i zaista izaziva strahopoštovanje.
(B92, Foto: Thinkstock)