Odabir pravih guma za automobil može biti izazovan zadatak, ali je od suštinskog značaja za sigurnost tokom vožnje i dobre performanse vozila. Pravilno odabrane gume ne samo da poboljšavaju stabilnost automobila, već i značajno doprinose efikasnosti potrošnje goriva.
U nastavku ovog teksta pročitajte kako i vi da odaberete gume za svoj automobil.
Razumijevanje vrsta guma
Za početak, važno je razumjeti osnovne vrste guma kako biste napravili pravi izbor za svoj automobil. Postoje tri osnovne kategorije guma koje treba razmotriti.
Ljetnje gume su dizajnirane za optimalne performanse tokom toplijih mjeseci, pružajući najbolji prijanjanje na suvim i mokrim putevima. S druge strane, zimske gume su ključne za hladne mjesece, sa specijalnim mješavinama koje omogućuju bolje prijanjanje na snijegu i ledu.
Gume za sve sezone predstavljaju kompromis između ljetnjih i zimskih guma, nudeći zadovoljavajuće performanse tokom cijele godine. Ipak, oni koji teže optimalnim performansama često izbjegavaju ove gume u krajnjim sezonskim uslovima.
Karakteristike koje treba uzeti u obzir
Prilikom odabira guma za automobil, bitno je razmotriti nekoliko faktora, poput vrste terena na kojem vozilo najčešće saobraća. Vozači trebaju obratiti pažnju na veličinu gume, indeks brzine, kao i sezonu za koju je guma namijenjena, jer svaki od ovih elemenata značajno utiče na bezbjednost i vaš život, ali i komfor i dugotrajnost guma.
Šara i dezen gume
Šara i dezen gume imaju značajan uticaj na performanse automobila, efikasnost potrošnje goriva, i sigurnost na putu. Pravilno odabrane gume mogu značajno poboljšati iskustvo vožnje.
Dezeni guma dizajnirani su za specifične uslove vožnje. Postoje različite vrste dezena. Na primjer, simetrični dezeni nude dobar balans, dok asimetrični pružaju bolje performanse u krivinama.
Šara na gumama može doprinijeti efikasnijem odvođenju vode, čime se smanjuje rizik od akvaplaninga. Ovo je posebno važno u kišnim uslovima. Veoma je važno provjeriti koji dezen je najprikladniji za tlo po kojem najčešće voze. Ovde je od ključne važnosti konsultovati se sa stručnjakom ili pogledati preporuke proizvođača automobila.
Oznake guma
Oznake na gumama pružaju ključne informacije koje vozačima pomažu u odabiru najadekvatnijih guma za njihov automobil.
- Širina gume (izražena u milimetrima)
- Odnos visine i širine (procenat)
- Prečnik felne (izražen u inčima)
- Indeks nosivosti (oznaka maksimalne težine koju guma može nositi)
- Indeks brzine (maksimalna brzina za koju je guma sertifikovana)
Razumijevanje ovih oznaka može značajno poboljšati sigurnost vozača i performanse vozila jer pravilnim tumačenjem oznaka, vozači mogu optimizovati vožnju u različitim vremenskim uslovima.
Pametno odabrane gume mogu doprinijeti dužem vijeku trajanja automobila i ekonomičnijoj potrošnji goriva.
Dimenzije guma
Kod izbora guma, treba posebno obratiti pažnju na tri osnovne dimenzije: širinu, odnos visine i širine i prečnik felne. Sve tri dimenzije značajno utiču na ponašanje vozila na putu.
Širina gume direktno utiče na kontakt sa podlogom i stoga na pružanje stabilnosti i prijanjanje. Šire gume obezbjeđuju bolje prijanjanje, ali mogu povećati potrošnju goriva.
Odnos visine i širine izražen je u procentima i definiše koliko je visoka guma u odnosu na njenu širinu. Niži procenat obezbjeđuje bolju stabilnost pri visokim brzinama, ali može ugroziti udobnost vožnje po neravninama.
Prečnik felne mora biti tačno usklađen sa dimenzijama gume za optimalne performanse vozila.
Praćenje habanja gume
Redovno praćenje habanja guma ključno je za sigurnost vožnje. To uključuje provjeravanje dubine šara.
Ako primijete da je habanje guma neujednačeno, vozači bi trebalo da provjere pritisak u gumama, kao i da urade balansiranje točkova. Pravovremeno korigovanje ovih problema doprinosi dugovječnosti i performansama guma.
Osim toga, vozači treba da redovno rotiraju gume, kako bi se habanje ravnomjerno rasporedilo između prednjih i zadnjih točkova. Najbolje je rotacije raditi na svakih 10.000 do 15.000 kilometara, ili po preporuci proizvođača. Korišćenje indikatorima o habanju, “TWI” (Tread Wear Indicator), dodatno pomaže u pravovremenoj zamjeni guma.
Savjeti za održavanje guma
Redovno provjeravanje pritiska u gumama ključ je za njihovu dugovječnost – pravilno naduvane gume smanjuju potrošnju goriva, trošenje i rizik od pucanja.
Preporučljivo je balansirati gume svaka šest mjeseci. Ovo će osigurati ravnomjerno trošenje i bolju kontrolu vozila. Osim toga, bitno je rotirati gume na svakih 10,000 kilometara. Ovo pomaže ujednačenom trošenju sve četiri gume, čime se produžava njihov vijek trajanja.
Pored preventivnog održavanja, redovne inspekcije mogu doprinijeti tome da na vrijeme otkrijete neko oštećenje. Bez obzira na godišnje doba, obratite pažnju na dubinu šare, znakove neravnomjernog trošenja ili eventualne izbočine.
Odabir najboljih guma za vaš automobil zahtijeva uzimanje u obzir različitih faktora, uključujući tip vozila i uslove vožnje. Dobro odabrane gume mogu značajno poboljšati performanse vašeg automobila, povećati sigurnost na putu i smanjiti troškove održavanja. Informišite se, konsultujte se i ne zaboravite da redovno provjeravate stanje svojih guma kako biste osigurali optimalne uslove vožnje. Sa pravim gumama, svaki put će biti bezbjedniji i prijatniji.
Foto: Pexels