Internet prevare su surova realnost, zbog čega je bitno prepoznati ih na vrijeme te se zaštititi od njih.
Često možemo čuti da je neko prevaren putem interneta, ali ne želimo ni zamisliti da se to može i nama desiti.
Zbog toga smo odlučili provjeriti koje su najčešće vrste internet prevara te kako da ih prepoznate.
Vrste i razlozi internet prevara
Najčešći razlozi za internet prevare su krađa novca i identiteta. Cilj hakera i prevaranata je da ukradu novac, a to uključuje krađu podataka sa bankovne kartice, krađu naloga na servisima koji su povezani sa finansijskim podacima ili koji su povezani sa digitalnim dobrima koja imaju materijalnu vrijednost.
Kad je krađa identiteta u pitanju, prevaranti mogu koristiti vaš identitet i eventualno falsifikovati dokumente kako bi, lažno se predstavljajući kao vi, izvlačili korist.
Kako prepoznati sumnjive internet stranice?
Iako možda pretpostavljate da nije tako lako prepoznati lažne web-stranice, to ipak može biti prilično jednostavno ako obratite pažnju na određene znakove. Preporučuje se i redovno ažuriranje operativnog sistema i bezbjednosnog softvera na vašem uređaju kako biste ostali zaštićeni, a savjetuje se i da budete sumnjičavi prema nevjerovatnim ponudama. Evo nekoliko ključnih stvari na koje bi trebalo da obratite pažnju.
*Obratite pažnju na službu za korisnike
Na svakoj legitimnoj i sigurnoj web-stranici obično možete lako pronaći kontakt informacije, adresu sjedišta firme i službu za korisnike. Ove informacije su dostupne kako bi korisnici mogli ostvariti komunikaciju s organizacijom u slučaju potrebe ili pitanja.
Sa druge strane, lažne web stranice često izbjegavaju pružanje tih informacija, jer žele ostati anonimne, a kako bi izbjegle otkrivanje svojih pravih identiteta. S tim u vezi, nedostatak ovih osnovnih podataka može biti snažan indikator da se radi o potencijalnoj prevari.
*Gramatičke greške u tekstu
Ako želite provjeriti autentičnost web-stranice, treba da obratite pažnju na pravopisne greške u tekstu na navedenoj stranici. Prevaranti često zanemaruju pravopis, što je često znak sumnjive stranice.
Dobro organizovane i legitimne web-stranice često pažljivo provjeravaju sadržaj kako bi izbjegle gramatičke i pravopisne pogreške. Dakle, ako primijetite tekst bez takvih grešaka, to može ukazivati na to da je stranica vjerovatno pouzdana i sigurna za korištenje.
*Neprofesionalan i neobičan dizajn
Prvo što treba provjeriti je izgled web-stranice. Online prevaranti često ne ulažu puno truda u dizajn, jer im to troši vrijeme i novac, a rezultat toga su obično neuredno složene web-stranice koje su brzo napravljene, a većina elemenata na takvim stranicama često neće pravilno raditi.
Budite na oprezu prilikom online kupovine
Ponude na internetu često izgledaju primamljivo, ali bitno je biti na oprezu kako biste izbjegli prevare. Pridržavanjem ovih savjeta možete zaštititi svoje finansije i lične podatke, a prije kupovine provjerite recenzije drugih korisnika kako biste se uvjerili u autentičnost ponude. Plaćanje karticama pruža veću sigurnost i veće šanse za povrat novca u slučaju prevare, ali pripazite ako od vas traže da uplatite novac ili koristite alternativne metode plaćanja putem banke.
Sve u svemu, internet nudi brojne prednosti i mogućnosti, ali isto tako nosi i rizike. Kako biste sačuvali svoje finansije i podatke, važno je biti svjestan prijetnji koje vrebaju online. Prepoznavanje znakova prevare i primjena sigurnosnih mjera ključni su koraci u zaštiti od prevara na internetu.
Svaki pokušaj internet prevare prijaviti policiji
Savjet stručnjaka je da nikada ne dijelite svoje lične podatke putem društvenih mreža ili interneta. Prilikom obavljanja online plaćanja, uvijek koristite sigurne internetske stranice koje koriste https: protokol. Isto tako, javne Wi-Fi mreže mogu biti rizične, te zbog toga budite oprezni prilikom korištenja takvih mreža za finansijske transakcije. Svaku sumnju u vezi sa svojim online računima odmah prijavite banci kako biste spriječili eventualnu prevaru.
Takođe, nikada ne dijelite osjetljive informacije, poput broja bankovne kartice, broja lične karte ili ličnih fotografija putem interneta. Osim toga, budite oprezni i s lažnim nagradnim igrama na društvenim mrežama i ne dijelite lične informacije. Ako proizvod ne stigne ili vam se čini da je u pitanju prevara, odmah kontaktirajte sa prodavačem ili prijavite policiji. Čak i ako niste postali žrtva, svaki pokušaj prevare treba prijaviti policiji kako bi se otkrili potencijalni prevaranti.
Nezavisne.com (Foto: arhiva)