Kako da efikasno očistite snijeg ispred kuće?

December 21, 2022, 1:32 pm

Zima je stigla, a to povlači najneomiljeniju aktivnost građana – čišćenje snijega ispred kuće.

Zimu u našem regionu karakterišu obilne sniježne padavine, koje nerijetko remete normalno funkcionisanje saobraćaja i ugrožavaju bezbjednost ljudi. Stoga je ključno da se, odmah od pada prvih pahulja, održava prohodnost puteva, kao i kućnih i stambenih prilaza.

S tim na umu, u narednim redovima smo sa vama podijelili savjete kako da efikasnije i brže očistite snijeg ispred doma!

1. Savjeti za praktičnije uklanjanje mraza i poledica

Čišćenje snega podrazumijeva i uklanjanje mraza.

Tokom hladnije zimske sezone se obično javljaju poledice, koje zahvataju stepeništa, ali i ledenice na olucima i mraz na prilazu kuće ili zgrade – ovo dovodi u pitanje bezbjednost stanara i prolaznika.

Ledenice su pogotovo ozbiljne jer mogu ugroziti zdravlje, ali i nanijeti ozbiljnu štetu imovini. Taloženje snežnog pokrivača na krovovima, usled obimnijih padavina, može doprinijeti urušavanju krovne konstrukcije, ali i poplavi u domu zahvaljujući otapanju snega.

Kako biste se efikasnije rikešili mraza i poledica, preporučujemo vam da investirate u kupovinu specijalizovanih proizvoda za eliminisanje sniježnog nanosa. To mogu biti različita sredstva i emulzije za otapanje snijega, a poželjno bi bilo da su biorazgradive.

Investirajte u proizvode koji ne sadrže soli i ureu, kako hemijski ne bi oštetili beton, asfalt i automobile (kako ne bi izazavali koroziju).

Možete razmisliti i o električnom grijnim kablovima za otapanje snijega. Ovi uređaji se najčešće primjenjuju kod otvorenih terasa, ulaznih staza, voznih puteva pod nagibom i slično. Kablovi se mogu postaviti i na većim površinama, ukoliko ima potrebe za tim.

Ovi sistemi se vrlo lako kontrolišu, zahvaljujući modernim mehanizmima za upravljanje – mogu se automatski isključiti kada detektuju da je tlo suvo ili kada je temperatura van predviđenih granica.

2. Koristite grtalice za snijeg

Poseban oprez se savjetuje tokom niskih temperatura, jer tada dolazi do stvaranja klizavog terena i ogromnih sniježnih pokrivača. Ovo može biti posebno opasno za prolaznike i one koji ručno čiste snijeg (lopatom).

Stoga, razmislite o tome da pređete na omanje grtalice ili specijalizovane mašine za snijeg – uštedićete sate koje bi inače proveli napolju na hladnoći.

Model čistača za snijeg će zavisiti od vašeg terena i tipa reljefa, te ne bi bilo loše da se konsultujete sa ekspertom prije nego što finalizirate odluku. Određeni čistači za snijeg posjeduju i dodatne funkcije, među kojima su ručke sa grejačima, mogućnost čišćenja stepenica, LED osvjetljenje i slično.

Ukoliko vam je potreban čistač snega za baštu, dvorište ili vrt, možete se odlučiti i za akumulatorske modele.

3. Angažujte agenciju za čišćenje snijega

Čišćenje snijega podrazumijeva javno komunalne djelatnosti nadležnih gradskih službi i stanara zgrade, dok je čišćenje privatnih posjeda rezervisano isključivo za vlasnike i zakupce posjeda.

S tim u vezi, nije strano da građani ove aktivnosti zapostavljaju, usljed nedostatka vremena i energije. Ukoliko niste u mogućnosti da redovno izvršavate obavezu, predlažemo vam da razmotrite opciju da unajmite agenciju za čišćenje snijega.

Usluge agencije najčešće podrazumijevaju sledeći dijapazon aktivnosti:

  • Čišćenje snijega i leda na ulazu u zgradu i garažu – usluga podrazumijeva temeljno eliminisanje poledica, mraza i snijega sa vašeg prilaza, tj. kod stepeništa i samog praga.
  • Čišćenje staza i prilaza oko objekta – odnosi se na raščišćavanje sniježnog nanosa na okolnim stazama. Pješačka zona je podjednako važna kao i saobraćajna, te je ključno da uklonimo tragove poledice kako bi bezbjednost građana bila na najvišem nivou.
  • Čišćenje parking mjesta – usluga se odnosi na čišćenje javnog ili privatnog parkinga, kako bi se sama površina osposobila za korišćenje. Najčešće se odnosi na otvorene garaže, ali mnoge agencije nude i održavanje zatvorenih garaža.
    • Čišćenje rizle i pranje staza i prilaza od soli nakon kraja zimske sezone 
  • Skidanje ledenica i snijega sa krovova – ovo se odnosi na skidanje ledenica i snega čak i sa teško dostupnih mjesta. Većina agencija operiše nezavisno od visine i gabarita zgrade, kao i nagiba krova.
  • Stresanje snijega sa drveća – odnosi se na ručno ili mašinsko uklanjanje sniježnog pokrivača sa drveća i drugih biljaka.
  • Mašinsko čišćenje snega – kako bi se efikasno uklonio poveći sniježni nanos, koriste se specijalizovane mašine, kao i grtalice za snijeg.

Vrste i cijene usluga zavise od konkretne agencije za koju se odlučite, kao i od vaših individualnih potreba i zahtjeva.

Nadamo se da vam je ovaj blog tekst bio koristan, koliko i poučan, te da smo vam pružili dovoljno relevantnih informacija kako biste lako i bez muke očistili snijeg ispred doma – Želimo vam puno sreće u tom poduhvatu!

Ukoliko vas interesuju članci na sličnu temu, pratite naš sajt za još zanimljivosti.

Izvor fotografija:

https://www.pexels.com/photo/hand-in-glove-shoveling-off-snow-with-red-plastic-shovel-and-tree-in-background-6952501/

https://www.pexels.com/photo/an-elderly-couple-shoveling-snow-6490155/

 

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *