Kako čuvati luk da ne proklije i zadrži savršen okus?

September 29, 2023, 12:04 pm

Pazimo gdje držimo krompir, paradajz ne stavljamo u frižider kako bi sačuvale okus, salatu motamo u kuhinjske ubruse kako bi dulje trajala u frižideru… A šta radimo s lukom?

Znamo li ga pravilno skladištiti i čuvati? Šta napraviti da se luk ne sasuši ili pognjili? I kako spriječiti da proklija? Možemo li načinom njegova skladištenja učiniti da duže potraje?

Brojne kuhare amatere muče ova i slična pitanja, pa donosimo niz savjeta stručnjaka – farmera, nutricionista… koji znaju nešto više o toj temi od nas ‘običnih’ ljudi.

Gdje je najbolje čuvati luk?

Idealna pozicija za čuvanje luka (bijelog, žutog, ljubičastog…) je hladno, suho mjesto, bez direktnog uticaja sunčeve svjetlosti. Jedno od idealnih mjesta mogao bi biti kuhinjski ormarić koji nije blizu šporeta, a ako kupuješ veliku vreću luka, onda je čuvaj u suhom podrumu ili garaži. Ključan je i neometan dotok vazduha.

“Najbolje je luk držati u papirnatim vrećicama, tetrapaku od mlijeka, košarama…”, otkriva Linda Ly, osnivačica vrtlarskog bloga Garden Betty.

Koliko dugo luk može potrajati?

Luk koji kupiš na tržnici ili u supermarketu već je dobro osušen nakon berbe, a to mu značajno prodžjuje rok trajanja te može, ako ga pravilno uskladištiš, potrajati i do 3 mjeseca.

No jednom kad ga zarežeš, i iskoristiš možda samo polovicu glavice, ostatak bi trebalo čuvati u frižideru gdje može stajati do 5 dana. No trete znati jednu stvar – takav luk puno brže gubi svoj okus.

Pokraj kojih namirnica ne odlažemo luk?

Luk nije dobro čuvati blizu krompira – luk proizvodi velike količine etilena koji ubrzava kvarenje krumpira. S druge strane, velika količina vlage u krompirima može uticati na luk i njegov rok trajanja. Luk nije dobro držati blizu jabuka, citrusa i banana – sve ovo voće proizvodi veliku količinu etilena te može ubrzati kvarenje luka, baš kao i voće i povrće s puno vode poput dinja ili krastavaca. Luk je poznat po tome da lako upija arome drugih namirnica pa ga nije dobro držati niti blizu aromatičnog đumbira. Vrijedi i obrnuto – zbog snažne arome, luk nemojte držati blizu maslaca ili sira kako oni ne bi poprimili aromu luka.

Zašto luk proklije?

Već smo naučili da luk voli tamna, hladna i suha mjesta, a kad je uskladišten u prostoru koji ima suprotne karakteristike, brže će proklijati. Iako je i proklijali luk siguran za konzumaciju sve dok mu je ‘meso’ čvrsto i nema znakova truljenja, ubrzo takav luk više neće biti pogodan za jelo. Kad luk proklije brzo krene propadati, budući da biljka koja raste iz njega crpi energiju iz glavice luka.

Kako prepoznati da se luk pokvario?

Kada pritisnete vrh glavice luka i ona je mekana, luk se definitivno pokvario. Također, ako primijetite plijesan na kori ili ‘mesu’ luka, ili pak ako osjetite neugodan miris koji se širi iz luka.

Kad kupujete luk, birajte onaj neoštećene kore, tako ćete uveliko smanjiti vjerojatnost kupovine pokvarenog luka ili onog koji će se brzo pokvariti.

Ako imate oštećeni luk, a jasno vam je da nije pokvaren, postoje načini kako im produžiti životni vijek. Možete ih primjerice na brzinu ukiseliti i tako im dati dvije sedmice dodatnog vremena da ih pojedete. Ukiseljeni luk odličan je dodatak raznim sendvičima, salatama, tacosima, piše Miss7.

Izvor: radiosarajevo

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *