Predsjednik Evropskog savjeta Donald Tusk moraće da napravi smjernice o tome kako će EU pregovarati sa Velikom Britanijom u procesu njenog izlaska iz Unije.
Nacrt će biti poslat vladama 27 država članica EU.
Smjernice će, kako piše BBC, da odrede ton dvogodišnjih pregovora koje čekaju EU i Britaniju, kao i da finalizuju dogovor.
Lideri EU navode da Britanija prvo mora da se usaglasi sa uslovima za izlazak, pa tek onda da razmišlja o budućim odnosima. London, pak, poziva na simultane razgovore.
Britanska premijerka Tereza Mej zvaničo je započela proces Brexita u srijedu, šaljući Donaldu Tusku i obavještenje o aktiviranju člana 50 Lisabonskog sporazuma.
Tusk, koji se trenutno nalazi na Malti, trebalo bi da uskoro pošalju upravo taj nacrt u 27 zemalja.
Evropski savjet je namjeravao da smjernice odmah objavi i na svom zvaničnom sajtu, međutim dve države su se usprotivile, navodi BBC.
Kako se navodi, smjernice govore o tonu predstojećih dvogodišnjih pregovora.
“Vjerovatno je da Tusk u četvratk uveče i dalje radio na konačnim detaljima dokumenta, ovdje na Malti, ali da se očekuje da će biti šest ili sedam strana dugačak i da će se fokusirati na određenim dijelovima pregovora. Biće vrlo teško usaglasiti se za uslove jer se oni odnose i na pitanja kao što su sloboda kretanja ljudi, kao i na ulogu Evropskog suda pravde“, navodi novinar BBC Kris Moris.
Smjernice će sadržati neke opšte principe, ali i pojedine detalje.
Početni razgovori o “razvodu“ trajaće nekoliko mjeseci u kojima će se postići dogovor o uslovima podele. Potom slijedi nekoliko meseci pregovora o budućem partnerstvu trgovine i na kraju, vjerovatno i najteža faza, razgovori o tranziciji između punopravnog članstva i potpuno novog odnosa u budućnosti.
Fransuski predsjednik Fransoa Oland je u četvrtak rekao Terezi Mej da dogovor o izlasku treba da dođe prvi.
Na sastanku na Maltu, predstavnici Evropske narodne partije (EPP), najveće grupe u Evropskom parlamentu, naveli su da će se fokusirati na to da prava građana EU u Velikoj Britaniji ostanu na snazi, da se izbjegne stroga granica između Sjeverne Irske i Republike Irske i da se izmire finansijski računi Britanije sa Unijom, koji se procjenjuju na oko 60 milijardi evra.
(B92)