Evropska komisija je i formalno preporučila otvaranje pristupnih pregovora između Evropske unije i BiH. Konačnu odluku o tome donosi Savet EU, odnosno lideri država i vlada zemalja članica. Rasprava s ciljem donošenja konačne pozitivne odluke će biti održana na samitu koji je zakazan za 21. i 22. mart u Briselu. Istraživali smo, šta misle građani, političari ali i stručna javnost, šta BiH čeka na tom putu.
Odluka Evropske unije o početku pregovora sa Bosnom i Hercegovinom je pred vratima. Međutim, ono što predstoji je procjena usklađenosti zakonodavstva sa evropskim i sastavljanje pregovaračkog okvira. Iskustva zemalja u regionu govore da je riječ o dugotrajnom procesu, posebno ako se ima u vidu da neke zemlje nisu zadovoljne preporukom Evropske komisije, za otvaranje pregovora o prijemu Bosne i Hercegovine i mogle bi tražiti dodatne uslove, za zvanično otvaranje pregovora, оbjavili su pojedini mediji. Prema mišljenu analitičara nije ni bilo za očekivati da će biti lako, ali jedno je jasno, pregovori su politička odluka I treba je iskoristiti.
Građani, bar oni koji su stali pred naše kamere, podržavaju ulazak u EU, a na pitanje šta će značiti početak pregovora za BiH i kada očekuju da postanemo dio evropske porodice odgovaraju:
Političari su malo optimističniji od građana. Iako se slažu da nam predstoji spor I dugotrajan proces ne sumnjaju u dobre strane EU.
BiH ima status kandidata za punopravno članstvo od decembra 2022. godine. Mišljenje Evropske komisije dobila je u maju 2019. i u njemu je definisano 14 prioriteta podijeljenih u četiri područja – demokratija i funkcionisanje institucija, vladavina prava, osnovna prava i reforma javne uprave – koje BiH treba ispuniti kako bi počela pregovore o punopravnom članstvu. U decembru 2023. godine, lideri EU su izrazili spremnost da otvori pristupne pregovore sa BiH i pozvali Komisiju da u martu objavi izveštaj o stepenu ispunjavanja ključnih kriterijuma, što će biti osnov za odluku lidera EU.
TV K3