Tužilaštvo BiH će i dalje savjesno i profesionalno raditi svoj posao i biće fokusirano na zakazivanje glavnog pretresa pred Sudom BiH i iznošenje dokaza protiv optuženih u predmetu “Dobrovoljačka”. Nećemo se obazirati na razne pokušaje pritiska kojima smo prethodnih dana bili izloženi od strane optuženih, rekao je glavni tužilac Tužilaštva BiH, Milenko Kajganić.
Kajganić je za Glas Srpske komentarisao pisma koja su optuženi u predmetu “Dobrovoljačka” uputili na adrese raznih domaćih i inostranih institucija, a u kom traže “pravnu zaštitu” i “adekvatnu reakciju”, zbog podizanja ove optužnice.
– Sud BiH je potvrdio optužnicu u ovom predmetu i hajde da pustimo da oni urade svoj dio posla i procijene da li ima dovoljno dokaza za osuđujuću presudu. Tužilaštvo BiH smatra da ima. To je jedini moj komentar na sve ovo. Ne treba dizati tenzije i stvarati nepotrebnu famu u javnosti. Tužilaštvo BiH je do sada podiglo veliki broj optužnica koje se tiču ratnih zločina. Njima je obuhvaćeno više od 1.000 lica. Rekao bih da je najbitnije da nema pritisaka na rad suda, a ako budemo osjetili da nešto ugrožava naš rad sigurno je da ćemo postupiti u skladu sa nadležnostima koja su nam date – poručio je Kajganić.
Direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženja nestalih Republike Srpske, Milorad Kojić smatra kako se radi o krajnje neprimjerenom i kako je naglasio bezobraznom pokušaju pritiska optuženih za koje je sud utvrdio da postoji osnovana sumnja da su počinili krivično djelo – ratni zločin u Dobrovoljačkoj ulici 1992. godine.
– Oni na ovaj način žele diskreditovati postupajuće tužioce, te stvoriti jednu atmosferu u kojoj će biti nemoguće održati ovo suđenje do kraja. Imajući u vidu kome su sve poslali svoj dopis mislim da bi im ti isti trebali odgovoriti da pravosuđe mora da bude nezavisno u svom radu i da sudovi moraju da sprovode pravdu. Ta pravda je do sada bila selektivna, jer kako drugačije objasniti da smo 30 godina čekali na ovu optužnicu. Nadam se samo da ovo nije urađeno uz saglasnost i amin dijela međunarodne zajednice u BiH, a koja je i do sada, kad god je to mogla, ignorisala srpske žrtve i držala vodu jednoj strani – naveo je Kojić.
Pojedini federalni mediji juče su objavili kako su optuženi u predmetu “Dobrovoljačka” uputili zahtjev Visokom sudskom i tužilačkom savjetu da ih ova institucija zaštiti od – “proizvoljnog postupanja Tužilaštva BiH”. U svom zahtjevu, optuženi su zatražili zaštitu i analizu postupaka tužilaca koji su podigli ovu optužnicu, jer smatraju da su oni koji su radili na ovom predmetu zanemarili ranije dokaze, vještačenja i odluke međunarodnih sudova o ovom slučaju.
Osim VSTS-u, prijava je poslata i Kancelariji visokog predstavnika, inostranim ambasadama u BiH, te glavnom tužiocu Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove, Seržu Bramercu, a odbrana optuženih je još ranije najavila tužbu adresiranu na glavnog tužioca Tužilaštva BiH Milanka Kajganića.
Hronologija
Tužilaštvo BiH je krajem aprila podiglo optužnicu u predmetu “Ejup Ganić i drugi”, zbog postojanja osnovane sumnje da su ova lica, počinila ratni zločin početkom maja 1992. godine u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu.
Sud BiH je 12. maja ove godine istu potvrdio.
Optužnicom su obuhvaćeni Ejup Ganić, Zaim Backović, Hamid Bahto, Hasan Efendić, Fikret Muslimović, Јusuf Pušina, Bakir Alispahić, Enes Bezdrob, Ismet Dahić i Mahir Žiško.
Izvor: Glas Srpske