Nije neobično da se ponekad osećate tužno, iscrpljeno i pokislo. No, često nam do takvog stanja dolazi i zbog potpuno banalnih i zapravo nevažnih sitnica.
Gui Vinch, psiholog i autor knjige „Emotional First Aid: Healing Rejection, Guilt, Failure and Other Everidai Hurts“ tvrdi da do lošeg raspoloženja može doći kada zaboravimo nekome da čestitamo rođendan, pa čak i kada ne dobijemo dovoljno lajkova na neki nama važan post na Fejsbuku.
Šta nam, dakle, govori da su ljudi veoma osetljiva bića i da nas zaista prave sitnice mogu izbaciti iz takta. Međutim, jedna psihološka studija je pokazala da, dok nam je s jedne strane mali deo naše individualne sreće predodređen genetikom i svakodnevnim okolnostima, čak 40 odsto može biti kontrolisano našim mislima i postupcima.
To znači da, kad se osećamo loše, sami sebi možemo da budemo najbolji prijatelji i da pomognemo sebi da na najbrži i najlakši način izbacimo negativne misli. Business Insider prenosi ovih sedam načina kako da za manje od deset minuta sebi poboljšate raspoloženje:
- Slušajte veselu muziku
Studija koja je 2013. godine sprovedena na Univerzitetu u Misuriju, pokazala je da nam slušanje vesele muzike zaista može popraviti raspoloženje. Autorka studije, Iuna Ferguson, tvrdi kako pritom ne bi trebalo previše razmišljati i pitati se: “Jesam li sad napokon srećan / srećna?”, već bi jednostavno trebalo da se iskreno prepustimo muzici i pustimo da ona učini svoje.
- Dobro se nasmijte
Smeh zaista može biti lek. Studija sprovedena na Stenfordu i objavljena u magazinu Prevention dokazala je da smeh povećava količinu dopamina u mozgu, a upravo je on zaslužan za popravljanje raspoloženja. No, osim toga, stručnjaci tvrde da smeh u našem telu povećava i količinu kiseonika te smiruje stres, zbog čega se osećamo pozitivnije i opuštenije.
- Prošetajte (i iskoristite svjetlo dana)
Daniel Kripke, doktor medicine sa Univerziteta u Kaliforniji, tvrdi: “Studije su pokazale da pojedinci, koji se tokom dana više izlažu spoljnom svetlu, imaju manje problema sa spavanjem i manje su depresivni, a takođe postoje i dokazi da nas svetlo može učiniti produktivnijima”. Osim toga, stručnjak za mentalno zdravlje i vežbanje, Džek Raglin, dodaje: “Studije su pokazale da čak i lakša vežba može popraviti naše raspoloženje”, a suština je u tome da radimo ono što nas veseli.
Ako nas šetnja parkom ili vožnja biciklom vesele više od odlaska u teretanu, onda bi teretanu trebalo da ostavimo po strani.
- Očistite nered
Autorka knjige The Highli Sensitive Person, Elain Aron, tvrdi da nas “nered neprestano podseća na poslove koje bi trebalo da obavljamo, ali ne obavljamo”, i zbog njega se često možemo osećati loše. No, takođe tvrdi da ne bi trebalo ceo dan provesti u čišćenju nereda, već je dovoljno da barem najvažnije stvari dovedemo u red, jer nas već i privid reda može učiniti srećnijim i popraviti nam raspoloženje.
- Zagrlite nekoga
Tifani Fild, naučnica iz Touch Instituta na Univerzitetu u Majamiju, za Psichology Today je rekla: “Kada stimulišete receptore za pritisak u vašoj koži, smanjuje se količina hormona stresa”. Takođe, dodir može podstaći lučenje oksitocina, koji ima pozitivne efekte na naše raspoloženje. Fild preporučuje i da, kad se osećamo loše, sami sebi trljamo ruke, čelo ili vrat – što nam dokazano može smanjiti količinu kortizola u telu, te nam umiriti otkucaje srca.
- Razmišljajte o pozitivnim događajima
U članku za Psichology Today, doktorka Susan Biali, preporučuje da bi trebalo da se prisetimo 3 pozitivna događaja iz našeg života ili tri stvari koje nam trenutno idu u pozitivnom smeru, te ih čak ponavljati u glavi. Doktorka tvrdi da će nam ovakve misli i njihovo ponavljanje pomoći da povratimo dobro raspoloženje i osećaj zadovoljstva koji imamo kad obavljamo stvari u kojima smo dobri ili osećaj koji smo imali kad smo doživljavali ona tri izuzetno pozitivna aspekta u životu.
- Dajte sebi oduška
Ponekad je jednostavno požaliti se bliskoj osobi. “U mnogim situacijama je bolje da iz sebe izbacimo negativne emocije, a kad sebi damo oduška, to nam pomaže da stvorimo potrebnu ravnotežu”, tvrdi psiholog Leon F. Selser, koji smatra da je ponekad zaista korisno da se o svojim problemima požalimo nekoj bliskoj osobi.
To nikako ne znači da bi trebalo da postanemo onaj negativac koji u svemu vidi nešto loše, ali ako se radi o nekom stvarnom problemu i nekoj zaista negativnoj pojavi, takve je stvari zaista potrebno, za sopstveno dobro, što pre izbaciti iz glave./kurir